Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Champion of Champions Prediction Contest. Deadline: Nov 3, 2pm CEST.

Tournaments: 1997/98: Pro-Am: World U-21 | European

European Championships 1998

Helsinki, Finland
May 7-17, 1998

[ Men | Ladies | Breaks | Related pages ]

Men

(seedings in brackets)

Final

Kristjan Helgason (Iceland)   [1] 7-2 Alex Borg (Malta)             [6]

Semi-finals

Kristjan Helgason (Iceland)   [1] 6-3 Mark Esdale (N.Ireland)       [5]
Alex Borg (Malta)             [6] 6-3 Björn Haneveer (Belgium)      [2]

Quarter-finals

Kristjan Helgason (Iceland)   [1] 5-4 J B Johannesson (Iceland)     [8]
Mark Esdale (N.Ireland)       [5] 5-4 Craig Butler (England)
Alex Borg (Malta)             [6] 5-1 Matthew Farrant (Wales)       [3]
Björn Haneveer (Belgium)      [2] 5-3 Robin Hull (Finland)

Last 16

Kristjan Helgason (Iceland)   [1] 5-1 Stephen Maguire (Scotland)
J B Johannesson (Iceland)     [8] 5-3 Scott Mckenzie (Scotland)
Mark Esdale (N.Ireland)       [5] 5-2 Darren Sparks (England)
Craig Butler (England)            5-3 Mario Geudens (Belgium)       [4]
Matthew Farrant (Wales)       [3] 5-2 T J Dowling (Ireland)
Alex Borg (Malta)             [6] 5-0 Ville Pasanen (Finland)
Robin Hull (Finland)              5-0 Kimmo Lång (Finland)          [7]
Björn Haneveer (Belgium)      [2] 5-2 Markku Hämäläinen (Finland)

Round-robin results

The winners of the 8 groups have been seeded. The seeded players are placed in positions 1,8,5,4 in the top half of the draw and 3,6,7,2 in the bottom half. The group runners-up will be drawn at random into the opposite half of the draw as their group winners.

Group A

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Craig Butler England
4 3 4 4 4
2 Kim Auvinen Finland 2
1 4 4 1
3 Kimmo Lång Finland 4 4
w/o 4 4
4 Kevin Kelly Jersey 2 3 l/w
4 2
5 Oleg Demjanov Latvia 0 0 1 1
1
6 Gavin Pantall Wales 2 4 1 4 4

Group B

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Janne Lehtovirta Finland
0 4 2 0 2
2 Björn Haneveer Belgium 4
4 4 4 4
3 Rafael Gorecki Poland 0 0
2 1 4
4 Hans Nirnberger Austria 4 0 4
1 1
5 Darren Sparks England 4 2 4 4
4
6 Risto Väyrynen Finland 4 2 3 4 1

Group C

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Robin Hull Finland
2 4 4 4 3
2 Johannes B Johannesson Iceland 4
4 4 4 4
3 Kari le Fevre Jersey 0 2
4 2 4
4 Ari Toropainen Finland 1 2 2
4 2
5 Marek Derek Poland 2 2 4 3
2
6 Edwin Heinsmann Netherlands 4 3 3 4 4

Group D

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Thomas Fischer Switzerland
0 0 1 0 4
2 Jyri Virtanen Finland 4
3 3 3 4
3 Kristjan Helgason Iceland 4 4
4 4 4
4 T J Dowling Ireland 4 4 0
4 4
5 Lasse Munstermann Germany 4 4 0 1
4
6 Vladimir Sinitsin Latvia 2 0 1 0 0

Group E

No Name Country 1 2 3 4 5
1 David Gillet France
2 2 1 w/o
2 Markku Hämäläinen Finland 4
1 4 4
3 Mario Geudens Belgium 4 4
4 w/o
4 Mika Hummelin Finland 4 2 0
4
5 Ede Dunai Hungary l/w 2 l/w 3

Group F

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Thomas Schweser Germany
0 4 4 1 0
2 Ville Pasanen Finland 4
4 4 2 4
3 Falk Hollenwäger Switzerland 1 0
3 0 0
4 Ejler Hame Denmark 1 0 4
0 0
5 Mark Esdale N.Ireland 4 4 4 4
4
6 Robert Murphy Ireland 4 3 4 4 2

Group G

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Alex Borg Malta
4 4 4 4 4
2 Kevin Zarakani Sweden 1
4 4 1 1
3 Sylvain Clamousse France 1 2
4 1 0
4 Heikki Silvonen Finland 0 0 3
0 2
5 Gary McDonald N.Ireland 1 4 4 4
1
6 Stephen Maguire Scotland 2 4 4 4 4

Group H

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Sean O'Neill N.Ireland
4 1 2 1 1
2 Tore Skagestein Norway 1
0 0 2 0
3 Scott McKenzie Scotland 4 4
0 4 4
4 Matthew Farrant Wales 4 4 4
4 4
5 Frank Rave Netherlands 4 4 3 1
4
6 Esa Oikarinen Finland 4 4 2 1 1

Ladies

(seedings in brackets)

Final

Karen Corr (N.Ireland) [2] 5-2 Kelly Fisher (England) [1]

Semi-finals

Kelly Fisher (England) [1] 4-1 Lisa Quick (England)   [4]
Karen Corr (N.Ireland) [2] 4-1 Kim Shaw (England)     [3]

Quarter-finals

Kelly Fisher (England) [1] 4-3 Helena Nyberg (Sweden)
Lisa Quick (England)   [4] 4-0 Karin van der Made (Netherlands)
Kim Shaw (England)     [3] 4-1 Julie Gillespie (Scotland)
Karen Corr (N.Ireland) [2] 4-0 Ann-Sofie Löfgren (Sweden)

Round-robin results

The winners of the 4 groups have been seeded. The seeded players are placed in positions 1,4,3,2 in the draw. The group runners-up will be drawn at random into the opposite half of the draw as their group winners.

Group A

No Name Country 1 2 3 4 5
1 Kelly Fisher England
3 3 3 3
2 Ann-Sofie Löfgren Sweden 0
3 3 3
3 Ester Poldermann Netherlands 0 2
3 3
4 Pia Vähäsöyrinki Finland 0 2 1
3
5 Angelika Neyer Austria 0 2 0 1

Group B

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Paula Darby Ireland
0 0 1 2 3
2 Karen Corr N.Ireland 3
3 3 3 3
3 Riitta Koskinen Finland 3 0
3 0 3
4 Valerie van Bellinghen Belgium 3 1 0
3 3
5 Helena Nyberg Sweden 3 0 3 2
3
6 Izabela Morska Poland 1 0 0 0 0

Group C

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Angelique Vialard France
0 0 1 3 3
2 Anita Rizzuti Norway 3
3 2 2 3
3 Wendy Jans Belgium 3 2
2 2 3
4 Julie Gillespie Scotland 3 3 3
1 3
5 Lisa Quick England 3 3 3 3
3
6 Jenna Saimen Finland 1 1 1 0 1

Group D

No Name Country 1 2 3 4 5 6
1 Tuija Tiihonen Finland
1 0 3 3 0
2 Karin van der Made Netherlands 3
1 3 3 3
3 Kim Shaw England 3 3
3 3 1
4 Sigrid Kahl Germany 1 1 0
1 0
5 Christine Miller Austria 2 1 0 3
3
6 Julie Kelly Ireland 3 1 3 3 1

Breaks

Men

Markku Hämäläinen140
Alex Borg139
Mark Esdale131
Mario Geudens127
Craig Butler113
Björn Haneveer113
Scott McKenzie105
Kristjan Helgason104
Darren Sparks104

Ladies

Karen Corr73
Julie Gillespie69
Karen Corr64

Related pages

1996 European Championships
1997 European Championships
European Championships Finals

[ Men | Ladies | Breaks | Related pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
Last Modified: Friday April 20 2012