Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Shanghai Masters Open Prediction Contest. Deadline: Sep 8, 8.30am CEST.

European Championships 1999

Enschede, Netherlands
May 27 June 6, 1999

[ Men | Ladies | Related pages ]

Men

Final

Björn Haneveer (Belgium)         7-0 David Bell (Wales)

Semi-finals

David Bell (Wales)               6-4 Karan Chand (Netherlands)
Björn Haneveer (Belgium)         6-3 David Lilley (England)

Quarter-finals

David Bell (Wales)               5-2 Edward Davies (Wales)
Karan Chand (Netherlands)        5-2 Dermott McGlinchey (N.Ireland)
Björn Haneveer (Belgium)         5-1 Johannes B Johannesson (Iceland)
David Lilley (England)           5-1 Rolf de Jong (Netherlands)

Last 16

David Bell (Wales)               5-2 Johan Oenema (Netherlands)
Edward Davies (Wales)            5-3 Mario Geudens (Belgium)
Dermott McGlinchey (N.Ireland)   5-4 Raymon Fabrie (Netherlands)
Karan Chand (Netherlands)        5-2 Roy Stolk (Netherlands)
Björn Haneveer (Belgium)         5-2 Mario Wehrmann (Netherlands)
Johannes B Johannesson (Iceland) 5-1 Andrew Norman (England)
Rolf de Jong (Netherlands)       5-2 Eric Lepaul (France)
David Lilley (England)           5-0 Reind Duut (Netherlands)

Round-robin results

Group A

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Tommy Olsen Norway   0 0 0 w/o 3 1
2 Thomas Fisher Switzerland 4   1 1 0 3 1
3 Raymon Fabrie Netherlands 4 4   4 4 4 4
4 Kuba Sawicki Poland 4 4 2   2 4 2
5 Kevin Zarakani Sweden l/w 4 1 4   4 0
6 Barry de Haas Netherlands 4 4 1 3 1   2
7 David Lilley England 4 4 3 4 4 4  

Group B

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Rolf de Jong Netherlands   2 4 4 4 4 4
2 David Bell Wales 4   4 4 4 4 4
3 Dave Kelly Ireland 3 1   4 4 4 4
4 Derek Marek Poland 2 0 2   4 4 3
5 Valeriy Boykov Ukraine 0 0 0 0   0 0
6 Loizos Loizides Cyprus 1 0 1 1 4   0
7 Thomas Hein Germany 0 0 1 4 4 4  

Group C

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Vladimir Sinitsin Latvia   0 1 0 w/o   2
2 Edward Davies Wales 4   4 1 3   4
3 Bas Jansen Netherlands 4 0   0 4   4
4 Reind Duut Netherlands 4 4 4   4   4
5 Daniel Sedo Spain l/w 4 2 1     4
6                  
7 Peter de la Rosa Gibraltar 4 2 1 2 3    

Group D

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Jim Rushforth Scotland   2 4   0 4 4
2 Eric Lepaul France 4   4   4 4 1
3 Mikhail Smuskin Estonia 0 1     1 2 0
4                  
5 Johan Oenema Netherlands 4 0 4     4 4
6 Oleg Demjanov Latvia 0 1 4   1   1
7 Rene van Rijsbergen Netherlands 1 4 4   2 4  

Group E

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 François Emprin France   1 0 0   0 0
2 Steven Bennie Scotland 4   2 1   4 4
3 Gerritbij de Leij Netherlands 4 4   1   2 4
4 Johannes B Johannesson Iceland 4 4 4     1 4
4                  
5 Dermott McGlinchey N.Ireland 4 3 4 4     3
7 Theo Moes Netherlands 4 2 2 1   4  

Group F

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Andrew Norman England   2 4 4 4 w/o 4
2 Karan Chand Netherlands 4   4 4 4 4 4
3 Costas Konnaris Cyprus 0 3   2 2 4 1
4 Brynjar Valdimarsson Iceland 2 3 4   4 4 4
5 Rene Dikstra Netherlands 0 0 4 0   4 1
6 Oliver Auns Estonia l/w 0 0 0 1   3
7 Markku Hämäläinen Finland 0 0 4 0 4 4  

Group G

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Edwin Heinsmann Netherlands   3 4 4 2 4 3
2 Ville Pasanen Finland 4   4 2 2 4 3
3 Christian Hochmayer Austria 2 0   0 2 0 0
4 Matthias Wiberg Sweden 2 4 4   1 0 0
5 Roy Stolk Netherlands 4 4 4 4   0 0
6 Danny Kinney N.Ireland 3 3 4 4 4   1
7 Björn Haneveer Belgium 4 4 4 4 4 4  

Group H

No Name Country 1 2 3 4 5 6 7
1 Tom Horstmann Netherlands   4 4 2 4 4 1
2 Felix Plaschek Austria 0   0 0 2 4 1
3 Tom Gleeson Ireland 2 4   2 4 4 1
4 Mario Wehrmann Netherlands 4 4 4   4 4 2
5 Sacha Diemer Germany 2 4 1 3   4 4
6 Tom Zimmerman Switzerland 0 0 0 2 3   1
7 Mario Geudens Belgium 4 4 4 4 0 4  

Ladies

Final

Kelly Fisher (England)           5-2 Wendy Jans (Belgium)  

Semi-finals

Wendy Jans (Belgium)             4-1 Karin van der Made (Netherlands)
Kelly Fisher (England)           4-0 Kim Shaw (England)

Quarter-finals

Wendy Jans (Belgium)             4-3 Cathy Dehaene (Belgium)
Karin van der Made (Netherlands) 4-1 Manon Melief (Netherlands)
Kim Shaw (England)               4-3 Anita Rizzuti (Norway)
Kelly Fisher (England)           4-0 Angelique Vialard (France)

Round-robin results

Group A

No Name Country 1 2 3 4 5
1 Hanna Mergies Poland   2 3 2 0
2 Saskia Smits Netherlands 1   2 2 0
3 Anita Rizzuti Norway 3 3   3 3
4 Saskia van Hiele Netherlands 2 3 0   1
5 Cathy Dehaene Belgium 3 3 0 3  

Group B

No Name Country 1 2 3 4 5
1 Ann-Sofie Löfgren Sweden   3 0 1 3
2 Kim Shaw England 0   3 3 3
3 Riitta Koskinen Finland 3 2   1 3
4 Karin van der Made Netherlands 3 1 3   3
5 Birgit Reimann Germany 0 1 2 2  

Group C

No Name Country 1 2 3 4 5
1 Margaret Browne Ireland   0 0 0 1
2 Miriam Miosga Germany 3   2 0 2
3 Christine Miller Austria 3 3   0 2
4 Kelly Fisher England 3 3 3   3
5 Manon Melief Netherlands 3 3 3 0  

Group D

No Name Country 1 2 3 4 5
1 Avril Murphy Ireland   1 1 0 0
2 Ingrid Egberts Netherlands 3   0 0 0
3 Rosanna Lo-A-Tjong Netherlands 3 3   0 1
4 Wendy Jans Belgium 3 3 3   3
5 Angelique Vialard France 3 3 3 0  

Related pages

1996 European Championships
1997 European Championships
1998 European Championships
European Championships Finals

[ Men | Ladies | Related pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
Last Modified: Saturday April 30 2005