snooker.org Frontpage
Home: Tournaments: 2017/2018: What's new | Live | Results | Upcoming | Finals | Diary | Main Tour players | All players | H2H | Match stats
Twitter

Qualifying School - Event Three Pencil

Date: 26-31 May 2018; Venue: Meadowside Leisure Centre, Burton on Trent, England; Type: Qualifying School; Twitter: #QSchool; Notes: The winners of the quarterfinals receive Tour cards for the 2018/2019 and 2019/2020 seasons; See also live scores (2), upcoming matches (189) and results (8); All times in CEST
Quarterfinals Pencil
(Best of 7)
To be decided v To be decided   Est. Thu 31 May 2pm Pencil
To be decided v To be decided   Est. Thu 31 May 2pm Pencil
To be decided v To be decided   Est. Thu 31 May 2pm Pencil
To be decided v To be decided   Est. Thu 31 May 2pm Pencil
Round 5 Pencil
(Last 16; Best of 7)
1 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
2 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
3 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
4 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
5 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
6 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
7 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
8 To be decided v To be decided   Thu 31 May 11am Pencil
Round 4 Pencil
(Last 32; Best of 7)
1 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
2 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
3 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
4 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
5 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
6 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
7 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
8 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 5pm Pencil
9 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
10 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
11 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
12 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
13 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
14 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
15 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
16 To be decided v To be decided   Est. Wed 30 May 8pm Pencil
Round 3 Pencil
(Last 64; Best of 7)
1 tbd / Marc J Davis v Hu Hao / Liu Jiaming   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
2 tbd / Lemons v tbd / Wild   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
3 tbd / Challis v tbd / Jeffers   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
4 tbd / Pragnall v To be decided   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
5 tbd / Finn v tbd / Deuel   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
6 tbd / Frede v tbd / Nelson   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
7 tbd / Borg v tbd / Zhao Xintong   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
8 tbd / Leng v tbd / Craggs   Est. Tue 29 May 5pm Pencil
9 tbd / Cundy v Wongharuthai / tbd   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
10 tbd / Foster v To be decided   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
11 tbd / Baranowski v tbd / Ullah   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
12 To be decided v tbd / Geng Minqqi   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
13 tbd / Maqsood v tbd / J Page   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
14 tbd / Woolloff v tbd / Lilley   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
15 tbd / Rawat v Lu Ning / Blanckaert   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
16 tbd / Collumb v Bedford / Nicholson   Est. Tue 29 May 8pm Pencil
17 tbd / Sam Craigie v tbd / Brindle   Wed 30 May 11am Pencil
18 tbd / McArdle v To be decided   Wed 30 May 11am Pencil
19 tbd / Townsend v tbd / Kendrick   Wed 30 May 11am Pencil
20 tbd / Grace v tbd / Mann   Wed 30 May 11am Pencil
21 To be decided v tbd / Hicks   Wed 30 May 11am Pencil
22 tbd / S Wilson v To be decided   Wed 30 May 11am Pencil
23 tbd / Vyshnevskyy v tbd / Sheehan   Wed 30 May 11am Pencil
24 tbd / B Jones v tbd / Ploner   Wed 30 May 11am Pencil
25 tbd / Rees v Walker / Petrov   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
26 tbd / Vatnani v tbd / Carty   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
27 tbd / Sharif v tbd / Wang Yuchen   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
28 tbd / O Ali v tbd / L Pinches   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
29 tbd / Jamie Trump v tbd / Phetmalaikul   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
30 tbd / Ng On Yee v Bulman / D Poomjaeng   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
31 tbd / Isaenko v tbd / Edge   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
32 tbd / Fernandez v Patrick / tbd   Est. Wed 30 May 2pm Pencil
Round 2 Pencil
(Last 128; Best of 7)
1 Fang Xiongman / Mateescu v Scotland Marc J Davis (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
2 China Hu Hao (a) v China Liu Jiaming (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
3 Hallworth / Ganderton v England William Lemons (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
4 Whyte / Weaver v England Michael Wild (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
5 M Vincent / Holland v England Gary Challis (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
6 R Evans / Glasby v England Anthony Jeffers (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
7 Marriott / Ajaib v England George Pragnall (a)   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
8 S Castle / Fortey v Bradford / Gorton   Est. Sun 27 May 8pm Pencil
9 Lloyd / Vladu v England Mike Finn (a)   Mon 28 May 10am Pencil
10 Cope / Elsayed v United States Corey Deuel (a)   Mon 28 May 10am Pencil
11 Clare / Casey v Germany Felix Frede (a)   Mon 28 May 10am Pencil
12 Taubman / Devlin v England David Nelson (a)   Mon 28 May 10am Pencil
13 Steadman / Chuan Leong v Malta Alex Borg   Mon 28 May 10am Pencil
14 Hussain / Keldie v China Zhao Xintong   Mon 28 May 10am Pencil
15 Craig / Silverwood v Singapore Benny Loh Siang Leng (a)   Mon 28 May 10am Pencil
16 Boiko / Helgason v England David Craggs (a)   Mon 28 May 10am Pencil
17 Curtis-Barrett / S Evans v England Jeff Cundy (a)   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
18 Thailand Nutcharut Wongharuthai (af) v J Brown / Hirani   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
19 Keogan / Sargeant v England John Foster (a)   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
20 Couch / Devlin v Filipiak / O'Neill   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
21 Causton / Hall v Poland Mateusz Baranowski (a)   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
22 Simmonds / Parkin v England Lewis Ullah (a)   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
23 Keen / Smith v M Day / Cook   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
24 Whitty / M Judge v China Geng Mingqi (a)   Est. Mon 28 May 12:30pm Pencil
25 W Thomson / Ginn v England Bash Maqsood (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
26 Saqib Nasir / Dent v Wales Jackson Page (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
27 Ma Tingpeng / Wai Cheung v England Dan Woolloff (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
28 Burrett / Michael Williams v England David Lilley (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
29 Ali / Iqbal v India Laxman Rawat (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
30 China Lu Ning (a) v Belgium Hans Blanckaert (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
31 P O'Kane / Thistlewhite v Scotland Michael Collumb (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
32 England Simon Bedford (a) v England Jake Nicholson (a)   Est. Mon 28 May 3pm Pencil
33 Goddard / Ross v England Sam Craigie   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil

Craigie qualified from the first event

34 Cooper / Alex Davies v England Danny Brindle (a)   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
35 Shanker / Garland v Northern Ireland Jamie McArdle (a)   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
36 Pagett / Heathcote v Martin / Cahill   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
37 Blackwell / A Duffy v England Wayne Townsend (a)   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
38 Niva / ManHoi v England Jenson Kendrick (a)   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
39 Alajlani / Hancorn v England David Grace   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
40 Burrell / Johal v England Jed Mann (a)   Est. Mon 28 May 5:30pm Pencil
41 Height / Mazrocis v Daegyu / P Delaney   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
42 Welch / Long Zehuang v England Andy Hicks (a)   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
43 Walters / Pinhey v England Sydney Wilson (a)   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
44 Costello / Jamie Brown v Dikme / B Pinches   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
45 Bamotra / Whelan v Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy (a)   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
46 Thomond / A Lee v Ireland Dessie Sheehan (a)   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
47 Thomerson / Wang Zepeng v Wales Ben Jones (a)   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
48 Puri / Ochoiski v Austria Andreas Ploner (a)   Est. Mon 28 May 8pm Pencil
49 Turnbull / Aseeri v Wales Tyler Rees (a)   Tue 29 May 11am Pencil
50 England Daniel Walker (a) v Estonia Andres Petrov (a)   Tue 29 May 11am Pencil
51 N Vincent / Milliard v India Lucky Vatnani (a)   Tue 29 May 11am Pencil
52 Somauroo / Pritchett v England Ashley Carty (a)   Tue 29 May 11am Pencil
53 Womersley / Mann v Sweden Belan Sharif (a)   Tue 29 May 11am Pencil
54 Burns / Surety v China Wang Yuchen   Tue 29 May 11am Pencil
55 Parsons / Joel Walker v England Owais Ali (a)   Tue 29 May 11am Pencil
56 Wu Shengguang / A Brown v England Luke Pinches (a)   Tue 29 May 11am Pencil
57 Mustafa / Humphries v England Jamie Trump (a)   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
58 Maddocks / Jain v England Manasawin Phetmalaikul (a)   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
59 Kang / Roberts v Hong Kong Ng On Yee (af)   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
60 Ireland Ross Bulman (a) v Thailand Dechawat Poomjaeng (a)   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
61 Ahmed / O Brown v Ukraine Sergey Isaenko (a)   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
62 Emery / Millington v England Adam Edge (a)   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
63 Kandi / Ward v Ireland Leo Fernandez   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
64 Scotland Fraser Patrick (a) v Irten / Chen Zhe   Est. Tue 29 May 2pm Pencil
Round 1 Pencil
(Best of 7)
1 China Fang Xiongman v Romania Constantin Mateescu (a)   Sat 26 May 10am Pencil
2 China Hu Hao (a) w/o China Fenghui Wei (a)   Details  Pencil
3 England Steven Hallworth (a) v England Mark Ganderton (a)   Sat 26 May 10am Pencil
4 Ireland Ronan Whyte (a) v England Kurtis Weaver (a)   Sat 26 May 10am Pencil
5 England Mark Vincent (a) v Ireland Aaron Holland (a)   Sat 26 May 10am Pencil
6 England Reanne Evans (af) v England Matthew Glasby (a)   Sat 26 May 10am Pencil
7 England Andy Marriott (a) v England Farakh Ajaib (a)   Sat 26 May 10am Pencil
8 England Shane Castle (a) v England Ben Fortey (a)   Sat 26 May 10am Pencil
9 Wales Jack Bradford (a) v Wales Daniel Gorton (a)   Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
10 Wales Callum Lloyd (a) v Romania Mihai Vladu (a)   Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
11 England Jamie Cope (a) v United States Ahmed Elsayed (a)   Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
12 England Heather Clare (af) v Ireland Greg Casey (a)   Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
13 Wales Alex Taubman (a) v England Peter Devlin (a) Head to head Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
14 England David Nelson (a) w/o Ireland Fergal Quinn (a)     Pencil
15 England Craig Steadman v Malaysia Thor Chuan Leong   Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
16 England Shafaqut Hussain (a) v Scotland Keith Keldie (a)   Est. Sat 26 May 12:30pm Pencil
17 Scotland Dylan Craig (a) v England James Silverwood (a)   Est. Sat 26 May 3pm Pencil
18 Ukraine Iulian Boiko (a) v Iceland Kristjan Helgason (a)   Est. Sat 26 May 3pm Pencil
19 England Jamie Curtis-Barrett v England Steven Evans (a)   Est. Sat 26 May 3pm Pencil
20 Thailand Nutcharut Wongharuthai (af) w/o England Sam Baird     Pencil

Baird qualified from the first event

21 Northern Ireland Jordan Brown (a) v Wales Kishan Hirani (a)   Est. Sat 26 May 3pm Pencil
22 England Christopher Keogan v England Brandon Sargeant (a) Head to head Est. Sat 26 May 3pm Pencil
23 England Matthew Couch (a) v England Daniel Devlin (a)   Est. Sat 26 May 3pm Pencil
24 Poland Kacper Filipiak (a) v England Jamie O'Neill (a)   Est. Sat 26 May 3pm Pencil
25 England Ryan Causton (a) v England Brandon Hall (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
26 England Luke Simmonds (a) v England John Parkin (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
27 England Jake Keen (a) v England Andrew Smith (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
28 England Matthew Day (a) v England Aaron Cook (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
29 England John Whitty (a) v Ireland Michael Judge (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
30 Scotland William Thomson (a) v Northern Ireland Billy Ginn (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
31 England Saqib Nasir (a) v England Simon Dent (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
32 China Ma Tingpeng (a) v Hong Kong Ka Wai Cheung (a)   Est. Sat 26 May 5:30pm Pencil
33 England James Burrett (a) v England Michael Williams (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
34 Pakistan Haider Ali (a) v Pakistan Shehzad Iqbal (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
35 China Lu Ning (a) w/o Wales Jak Jones     Pencil

Jones qualified from the first event

36 England Phil O'Kane (a) v England Sam Thistlewhite (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
37 England Simon Bedford (a) w/o Iran Mohammadali Pordel (a)     Pencil
38 England Dean Goddard (a) v England Chae Ross (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
39 England Joshua Cooper (a) v England Alex Davies (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
40 England Lee Shanker (a) v England Luke Garland (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
41 Wales Andrew Pagett (a) v England Louis Heathcote (a)   Est. Sat 26 May 8pm Pencil
42 England Steve Martin (a) v England James Cahill (a)   Sun 27 May 10am Pencil
43 England Simon Blackwell (a) v England Adam Duffy   Sun 27 May 10am Pencil
44 Finland Heikki Niva (a) v Hong Kong Leong ManHoi (a)   Sun 27 May 10am Pencil
45 Saudi Arabia Omar Alajlani (a) v England Ben Hancorn (a)   Sun 27 May 10am Pencil
46 England Paul Burrell (a) v England Kuldesh Johal (a)   Sun 27 May 10am Pencil
47 England James Height (a) v England Stefan Mazrocis (a)   Sun 27 May 10am Pencil
48 South Korea Lee Daegyu (a) v England Peter Delaney (a)   Sun 27 May 10am Pencil
49 England James Welch (a) v China Long Zehuang (a)   Sun 27 May 10am Pencil
50 England Charlie Walters (a) v England Haydon Pinhey (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
51 England Callum Costello (a) v Australia Jamie Brown (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
52 Germany Umut Dikme (a) v England Barry Pinches (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
53 England Jaspal Bamotra (a) v England Patrick Whelan (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
54 England Joshua Thomond (a) v Hong Kong Andy Lee (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
55 Australia Ryan Thomerson (a) v China Wang Zepeng (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
56 England Imran Puri (a) v France Brian Ochoiski (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
57 England Jason Turnbull (a) v Saudi Arabia Ahmed Aseeri (a)   Est. Sun 27 May 12:30pm Pencil
58 England Daniel Walker (a) w/o Iran Amir Sarkhosh (a)     Pencil
59 France Niel Vincent (a) v England Andrew Milliard (a)   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
60 England Richard Somauroo (a) v England John Pritchett (a)   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
61 England Daniel Womersley (a) v England Mitchell Mann   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
62 England Darren Burns (a) v England Zak Surety (a)   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
63 England Antony Parsons (a) v England Joel Walker (a) Head to head Est. Sun 27 May 3pm Pencil
64 China Wu Shengguang (a) v England Adam Brown (a)   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
65 England Tam Mustafa (a) v England Clayton Humphries (a)   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
66 England Sean Maddocks (a) v India Himanshu Dinesh Jain (a)   Est. Sun 27 May 3pm Pencil
67 China Ning Kang (a) v Wales Matthew Roberts (a)   Est. Sun 27 May 5:30pm Pencil
68 Ireland Ross Bulman (a) w/o England Joshua Saywell (a)   Details  Pencil
69 England Labeeb Ahmed (a) v England Oliver Brown (a)   Est. Sun 27 May 5:30pm Pencil
70 Wales Dylan Emery (a) v England Alex Millington (a)   Est. Sun 27 May 5:30pm Pencil
71 Denmark Daniel Kandi (a) v England Daniel Ward (a)   Est. Sun 27 May 5:30pm Pencil
72 Scotland Fraser Patrick (a) w/o England Hammad Miah     Pencil

Miah qualified from the first event

73 England Tugba Irten (a) v China Chen Zhe   Est. Sun 27 May 5:30pm Pencil

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |