snooker.org Frontpage
Home: Tournaments: 2018/2019: What's new | Live | Results | Upcoming | Finals | Diary | Main Tour players | All players | H2H | Match stats
Twitter

Qualifying School - Event Three Pencil

Date: 30 May - 4 Jun 2019; Venue: Robin Park Leisure Centre, Wigan, England; Type: Qualifying School; Twitter: #QSchool; Notes: See also upcoming matches (210) and results (4); All times in CEST
Quarterfinals Pencil
(Best of 7)
To be decided v To be decided   Est. Tue 4 Jun 2pm Pencil

The winner earns a spot on the Main Tour for 2019/2020 and 2020/2021

To be decided v To be decided   Est. Tue 4 Jun 2pm Pencil

The winner earns a spot on the Main Tour for 2019/2020 and 2020/2021

To be decided v To be decided   Est. Tue 4 Jun 2pm Pencil

The winner earns a spot on the Main Tour for 2019/2020 and 2020/2021

To be decided v To be decided   Est. Tue 4 Jun 2pm Pencil

The winner earns a spot on the Main Tour for 2019/2020 and 2020/2021

Round 5 Pencil
(Last 16; Best of 7)
1 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
2 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
3 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
4 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
5 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
6 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
7 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
8 To be decided v To be decided   Tue 4 Jun 11am Pencil
Round 4 Pencil
(Last 32; Best of 7)
1 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
2 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
3 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
4 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
5 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
6 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
7 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
8 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 5:30pm Pencil
9 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
10 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
11 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
12 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
13 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
14 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
15 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
16 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 8pm Pencil
Round 3 Pencil
(Last 64; Best of 7)
1 To be decided v To be decided   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
2 tbd / Gates v To be decided   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
3 tbd / Chi-wai v tbd / Lei Peifan   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
4 tbd / Ajaib v tbd / Otto   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
5 tbd / Lees v tbd / Ginn   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
6 To be decided v To be decided   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
7 tbd / Fortey v To be decided   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
8 tbd / Chen Zifan v To be decided   Est. Sun 2 Jun 8pm Pencil
9 tbd / Ganderton v To be decided   Mon 3 Jun 10am Pencil
10 To be decided v tbd / P Whelan   Mon 3 Jun 10am Pencil
11 tbd / Akbar v tbd / Sean O'Sullivan   Mon 3 Jun 10am Pencil
12 To be decided v tbd / Shuai Lin   Mon 3 Jun 10am Pencil
13 To be decided v Coulson / tbd   Mon 3 Jun 10am Pencil
14 tbd / Hinton v tbd / Brumby   Mon 3 Jun 10am Pencil
15 tbd / B J Castle v tbd / Tart   Mon 3 Jun 10am Pencil
16 To be decided v To be decided   Mon 3 Jun 10am Pencil
17 tbd / Goel v tbd / A Elsayed   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
18 tbd / Pendlebury v tbd / M Morgan   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
19 To be decided v tbd / Daegyu   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
20 To be decided v tbd / Saqib Nasir   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
21 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
22 To be decided v To be decided   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
23 tbd / Ross v Kershaw / P Lines   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
24 To be decided v tbd / Heathcote   Est. Mon 3 Jun 12:30pm Pencil
25 tbd / Neal Jones v To be decided   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
26 tbd / R Parsons v Maddocks / Thomerson   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
27 To be decided v tbd / Lam Lau   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
28 tbd / Binns v tbd / Hicks   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
29 tbd / Bulman v To be decided   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
30 To be decided v tbd / Hilborne   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
31 tbd / J Mann v tbd / McGuigan   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
32 tbd / Chau v tbd / Cope   Est. Mon 3 Jun 3pm Pencil
Round 2 Pencil
(Last 128; Best of 7)
1 Geng Minqqi / Keldie v Irten / D Young   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
2 Nadeem / Cundy v Jake Nicholson / Qiu Yalong   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
3 Boiko / Sarkhosh v England Sam Gates (a)   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
4 S Castle / A Hill v Groves / J Delaney   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
5 Wai Cheung / Johal v Hong Kong Au Chi-wai (a)   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
6 Callum Lloyd / McArdle v China Lei Peifan (a)   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
7 F K Wai / Fernandez v England Farakh Ajaib (a)   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
8 B Pinches / Chen Zhe v Germany Robin Otto (a)   Est. Sat 1 Jun 12:30pm Pencil
9 Puri / G Thomson v England Gary Lees (a)   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
10 Height / Kamihashi v Northern Ireland Billy Ginn (a)   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
11 Nüßle / Long Zehuang v Pagett / Simmonds   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
12 Baranowski / Ng On Yee v A Rosa / Corrigan   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
13 D Williams / Kiu Chang v England Ben Fortey (a)   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
14 Glasby / J Cooper v Fergal Quinn / Kenna   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
15 Marriott / Boileau v China Chen Zifan   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
16 Frede / Burrett v Hancorn / Mustafa   Est. Sat 1 Jun 3pm Pencil
17 R Kadian / Brindle v England Mark Ganderton (a)   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
18 Borg / Hrithik Jain v Thomond / Ullah   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
19 John Welsh / Mertens v Finbow / A Duffy   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
20 Downing / Landers v England Patrick Whelan (a)   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
21 B Lee / S Gill v Pakistan Hamza Akbar   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
22 Muir / O Ali v England Sean O'Sullivan   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
23 Dent / Jamie Trump v A Taylor / Whyte   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
24 Raheem / Kleckers v China Shuai Lin (a)   Est. Sat 1 Jun 5:30pm Pencil
25 Edge / L Vetter v M Roberts / Fenyvesi   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
26 England Garry Coulson (a) v Phetmalaikul / Brierley   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
27 Shubham Arora / Asif v Australia Stuart Hinton (a)   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
28 James Lee / Keogan v England Ian Brumby (a)   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
29 McAllister / Silverwood v England Billy Joe Castle   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
30 H Ali / Tyler Rees v England Jason Tart (a)   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
31 Judin / Isaenko v W Thomson / Busuttil   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
32 A Petrov / Taubman v L Pinches / Bradford   Est. Sat 1 Jun 8pm Pencil
33 E Weston / A Doherty v India Aman Goel (a)   Sun 2 Jun 10am Pencil
34 Fang Xiongman / Kakovsky v United States Ahmed Elsayed (a)   Sun 2 Jun 10am Pencil
35 Hull / U Dikme v England Tom Pendlebury (a)   Sun 2 Jun 10am Pencil
36 Wild / Ploner v England Marvin Morgan (a)   Sun 2 Jun 10am Pencil
37 O Brown / Pinhey v Suzuki / Fry   Sun 2 Jun 10am Pencil
38 Degriffa / Si Jiahui v South Korea Lee Daegyu (a)   Sun 2 Jun 10am Pencil
39 Asseri / Gurbaxani v H Farrell / S Wilson   Sun 2 Jun 10am Pencil
40 S Lam / Ursenbacher v England Saqib Nasir (a)   Sun 2 Jun 10am Pencil
41 Pang Junxu / S Evans v Surety / R Evans   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
42 B Hall / Womersley v S Iqbal / Holoyda   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
43 Skalski / Zhang Yong v J Harris / Couch   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
44 Bedford / Aditya Mehta v R Davies / D Burns   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
45 Mateescu / Daniel Walker v England Chae Ross (a)   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
46 England Stephen Kershaw (a) v England Peter Lines   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
47 Wu Yize / Wang Zepeng v W Townsend / Watson   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
48 Pragnell / Blackwell v England Louis Heathcote (a)   Est. Sun 2 Jun 12:30pm Pencil
49 Farrar / Desmier v England Neal Jones (a)   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
50 Niva / Rawat v P Devlin / Vatnani   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
51 L Stephens / Shanker v England Riley Parsons (a)   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
52 England Sean Maddocks (a) v Australia Ryan Thomerson (a) Head to head Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
53 Hallworth / Cini v Challis / Hugill   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
54 Totten / Collumb v Hong Kong Ka Lam Lau (a)   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
55 Burrell / Parnham v England Richard Binns (a)   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
56 Milliard / B Ochoiski v England Andy Hicks (a)   Est. Sun 2 Jun 3pm Pencil
57 Himanshu Jain / Gillen v Ireland Ross Bulman (a)   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
58 Patrick / Curtis-Barrett v A Millington / Meiller   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
59 Liu Jiaming / Jenson Kendrick v R McLeod / Preece   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
60 Welch / P S Davison v England Thomas Hilborne (a)   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
61 L Richardson / M Vincent v England Jed Mann (a)   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
62 Zhen Guan / Alajlani v Northern Ireland Robbie McGuigan (a)   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
63 Yang Qingtian / D Nelson v Hong Kong Chau Hon Man (a)   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
64 Maqsood / Emery v England Jamie Cope (a)   Est. Sun 2 Jun 5:30pm Pencil
Round 1 Pencil
(Best of 7)
1 China Geng Mingqi (a) v Scotland Keith Keldie (a)   Thu 30 May 10am Pencil
2 England Tugba Irten (a) v Scotland Dean Young (a)   Thu 30 May 10am Pencil
3 Pakistan Yasir Nadeem (a) v England Jeff Cundy (a)   Thu 30 May 10am Pencil
4 England Jake Nicholson (a) v China Qiu Yalong (a)   Thu 30 May 10am Pencil
5 Ukraine Iulian Boiko (a) v Iran Amir Sarkhosh (a)   Thu 30 May 10am Pencil
6 England Shane Castle (a) v Ireland Aaron Hill (a)   Thu 30 May 10am Pencil
7 England Stephen Groves (a) v Ireland Joe Delaney (a)   Thu 30 May 10am Pencil
8 Hong Kong Ka Wai Cheung (a) v England Kuldesh Johal (a)   Thu 30 May 10am Pencil
9 Wales Callum Lloyd (a) v Northern Ireland Jamie McArdle (a)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
10 Hong Kong Fung Kwok Wai (a) v Ireland Leo Fernandez (a)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
11 England Barry Pinches (a) v China Chen Zhe (a) Head to head Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
12 England Imran Puri (a) v Scotland Gary Thomson (a)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
13 England James Height (a) v Japan Keishin Kamihashi (a)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
14 Austria Florian Nüßle (a) v China Long Zehuang (a)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
15 Wales Andrew Pagett (a) v England Luke Simmonds (a)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
16 Poland Mateusz Baranowski (a) v Hong Kong Ng On Yee (af)   Est. Thu 30 May 12 noon Pencil
17 England Adrian Rosa (a) v Ireland Tony Corrigan (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
18 Wales Daniel Williams (a) v Hong Kong Yu Kiu Chang (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
19 England Matthew Glasby (a) v England Joshua Cooper (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
20 Ireland Fergal Quinn (a) v England Rebecca Kenna (af)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
21 England Andy Marriott (a) v Ireland Josh Boileau (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
22 Germany Felix Frede (a) v England James Burrett (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
23 England Ben Hancorn (a) v England Tam Mustafa (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
24 India Rajesh Kadian (a) v England Danny Brindle (a)   Est. Thu 30 May 2pm Pencil
25 Malta Alex Borg (a) v India Hrithik Jain (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
26 England Joshua Thomond (a) v England Lewis Ullah (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
27 England John Welsh (a) v Belgium Ben Mertens (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
28 England David Finbow (a) v England Adam Duffy (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
29 England Callum Downing (a) v Ireland Noel Landers (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
30 Scotland Barry Lee (a) v England Surinder Gill (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
31 Scotland Ross Muir v England Owais Ali (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
32 England Simon Dent (a) v England Jamie Trump (a)   Est. Thu 30 May 4pm Pencil
33 England Allan Taylor v Ireland Ronan Whyte (a)   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
34 Pakistan Abdul Raheem (a) v Germany Lukas Kleckers   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
35 England Adam Edge (a) v Switzerland Luis Vetter (a)   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
36 Wales Matthew Roberts (a) v Hungary Zsolt Fenyvesi (a)   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
37 England Garry Coulson (a) w/o England David Lilley (a)     Pencil

Lilley qualified from the first event.

38 England Manasawin Phetmalaikul (a) v England Kayden Brierley (a)   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
39 India Shubham Arora (a) v Pakistan Muhammad Asif (a)   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
40 England James Lee (a) v England Christopher Keogan (a)   Est. Thu 30 May 6pm Pencil
41 England Sean McAllister (a) v England James Silverwood (a)   Est. Thu 30 May 8pm Pencil
42 Pakistan Haider Ali (a) v Wales Tyler Rees (a)   Est. Thu 30 May 8pm Pencil
43 Latvia Rodion Judin (a) v Ukraine Sergey Isaenko (a)   Fri 31 May 10am Pencil
44 Scotland William Thomson (a) v Malta Aaron Busuttil (a)   Fri 31 May 10am Pencil
45 Estonia Andres Petrov (a) v Wales Alex Taubman (a)   Fri 31 May 10am Pencil
46 England Luke Pinches (a) v Wales Jack Bradford (a)   Fri 31 May 10am Pencil
47 England Elliott Weston (a) v Ireland Andrew Doherty (a)   Fri 31 May 10am Pencil
48 China Fang Xiongman (a) v Russia Ivan Kakovsky (a)   Fri 31 May 10am Pencil
49 Finland Robin Hull v Germany Umut Dikme (a)   Fri 31 May 10am Pencil
50 England Michael Wild (a) v Austria Andreas Ploner (a)   Fri 31 May 10am Pencil
51 England Oliver Brown (a) v England Haydon Pinhey (a)   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
52 Japan Kengo Suzuki (a) v Northern Ireland Raymond Fry (a)   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
53 England Leonard Degriffa (a) v China Si Jiahui (a)   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
54 Saudi Arabia Nezar Asseri (a) v India Kreishh Gurbaxani (a)   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
55 England Harry Farrell (a) v England Sydney Wilson (a)   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
56 England Sanderson Lam v Switzerland Alexander Ursenbacher   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
57 China Pang Junxu (a) v England Steven Evans (a)   Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
58 England Zak Surety (a) v England Reanne Evans (af) Head to head Est. Fri 31 May 12:30pm Pencil
59 England Brandon Hall (a) v England Daniel Womersley (a)   Est. Fri 31 May 3pm Pencil
60 Pakistan Shehzad Iqbal (a) v Poland Daniel Holoyda (a)   Est. Fri 31 May 3pm Pencil
61 Belgium Tomasz Skalski (a) v China Zhang Yong   Est. Fri 31 May 3pm Pencil
62 England Jack Harris (a) v England Matthew Couch (a)   Est. Fri 31 May 3pm Pencil
63 England Simon Bedford (a) v India Aditya Mehta (a) Head to head Est. Fri 31 May 3pm Pencil
64 England Ryan Davies (a) v England Darren Burns (a)   Est. Fri 31 May 3pm Pencil
65 Romania Constantin Mateescu (a) v England Daniel Walker (a)   Est. Fri 31 May 3pm Pencil
66 England Stephen Kershaw (a) w/o China Xu Si     Pencil

Xu Si qualified from the first event.

67 China Wu Yize (a) v China Wang Zepeng (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
68 England Wayne Townsend (a) v England Stuart Watson (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
69 England George Pragnell (a) v England Simon Blackwell (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
70 England Craig Farrar (a) v England Ian Desmier (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
71 Finland Heikki Niva (a) v India Laxman Rawat (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
72 England Peter Devlin (a) v India Lucky Vatnani (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
73 England Lee Stephens (a) v England Lee Shanker (a)   Est. Fri 31 May 5:30pm Pencil
74 England Sean Maddocks (a) w/o England Jamie O'Neill (a)     Pencil

O'Neill qualified from the first event.

75 England Steven Hallworth (a) v Malta Brian Cini (a)   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
76 England Gary Challis (a) v England Ashley Hugill   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
77 Scotland Chris Totten v Scotland Michael Collumb (a)   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
78 England Paul Burrell (a) v England Lewis Parnham (a)   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
79 England Richard Binns (a) w/o Iran Soheil Vahedi     Pencil

Vahedi qualified from the first event.

80 England Andrew Milliard (a) v France Brian Ochoiski (a)   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
81 India Himanshu Dinesh Jain (a) v England Lewis Gillen (a)   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
82 Scotland Fraser Patrick (a) v England Jamie Curtis-Barrett (a)   Est. Fri 31 May 8pm Pencil
83 England Alex Millington (a) v Canada Levi Meiller (a)   Sat 1 Jun 10am Pencil
84 China Liu Jiaming (a) v England Jenson Kendrick (a)   Sat 1 Jun 10am Pencil
85 England Rory McLeod v Wales Ian Preece (a) Head to head Sat 1 Jun 10am Pencil
86 England James Welch (a) v England Paul S Davison   Sat 1 Jun 10am Pencil
87 England Lee Richardson (a) v England Mark Vincent (a)   Sat 1 Jun 10am Pencil
88 China Zhen Guan (a) v Saudi Arabia Omar Alajlani (a)   Sat 1 Jun 10am Pencil
89 China Yang Qingtian (a) v England David Nelson (a)   Sat 1 Jun 10am Pencil
90 England Bash Maqsood (a) v Wales Dylan Emery (a)   Sat 1 Jun 10am Pencil

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |