Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Northern Ireland Open Prediction Contest. Deadline: 20 Nov, 11am CET.

Tournaments: 1996/97: Ranking: Asian | Grand Prix | UK | German | Welsh | International | European | Thailand | British | World

Grand Prix 1996

Bournemouth Int. Conference Centre, Bournemouth, England (Oct 16-27, 1996)
Ranking tournament (No.2 of 10)

[ Final | Semis | Quarters | Third | Second | First | Wild Card | Related Pages ]

Players are English unless stated

Final

Mark J Williams (Wales) 9-5 Euan Henderson (Scotland)

66-8, 9-77, 46-60, 70-15, 101-4, 78-9, 64-53,
72-9, 1-72, 64-31, 22-109, 25-65, 138-0, 71-4
This is Williams' second ranking title following his victory in last year's Regal Welsh Open.

He pockets 60,000 for the win plus another 5,000 for the highest break, a 138 total clearance in the 13th frame.

Henderson can't be too discouraged even though he lost in his first major final. His prize of 32,000 is three times greater than anything he has won in his career.

This is only the second time that a Welshman wins the event. Ray Reardon was the first, in the very first edition in 1982. A list of all the finals is available.

Semi-finals

Mark J Williams (Wales) 6-1 John Parrott

75-26, 105-32, 103-19, 124-1, 34-78, 77-54, 78-16


Euan Henderson (Scotland)  6-3 Mark Bennett (Wales)

19-71, 0-83, 92-1, 71-41, 101-2, 40-57, 75-8, 83-0, 95-8.

Quarter-finals

Mark J Williams (Wales)   5-3 Alain Robidoux (Canada)
John Parrott              5-3 James Wattana (Thailand)
Mark Bennett (Wales)      5-1 Tony Drago (Malta)
Euan Henderson (Scotland) 5-4 Tony Jones

Third round

Mark J Williams (Wales)   5-3 Mark King
Alain Robidoux (Canada)   5-0 Nick Pearce
James Wattana (Thailand)  5-2 Billy Snaddon (Scotland)
John Parrott              5-0 Darren Morgan (Wales)
Mark Bennett (Wales)      5-3 Steve Davis
Tony Drago (Malta)        5-3 Ken Doherty (Ireland)
Euan Henderson (Scotland) 5-3 Anthony Hamilton
Tony Jones                5-3 John Higgins (Scotland)

This will be Drago's ninth ranking quarter-final. Will he finally reach the semis this time?

Second round

Mark King                 5-0 Matthew Stevens (Wales)
Mark J Williams (Wales)   5-2 Steve James
Alain Robidoux (Canada)   5-3 Gary Wilkinson
Nick Pearce               5-1 Ronnie O'Sullivan
Billy Snaddon (Scotland)  5-3 Oliver King
James Wattana (Thailand)  5-2 Paul McPhillips (Scotland)
Darren Morgan (Wales)     5-3 Mick Price
John Parrott              5-2 Neal Foulds
Mark Bennett (Wales)      5-0 Chris Small (Scotland)
Steve Davis               5-0 Gerard Greene (N.Ireland)
Tony Drago (Malta)        5-1 Wayne Rendle
Ken Doherty (Ireland)     5-2 Martin Clark
Euan Henderson (Scotland) 5-3 Jonathan Birch
Anthony Hamilton          5-4 Fergal O'Brien (Ireland)
Tony Jones                5-1 Sean Storey
John Higgins (Scotland)   5-3 Stephen Lee

First round

Matthew Stevens (Wales)     5-1 Stephen Hendry (Scotland)
Mark King                   5-0 Jason Ferguson
Mark J Williams (Wales)     5-3 Mark Gray          
Steve James                 5-4 Wayne Jones (Wales)
Alain Robidoux (Canada)     5-1 Paul Davies (Wales)
Gary Wilkinson              5-1 Noppadon Noppachorn (Thailand)
Ronnie O'Sullivan           5-1 Gary Ponting          
Nick Pearce                 5-3 Dave Finbow
Oliver King                 5-1 Nigel Bond
Billy Snaddon (Scotland)    5-4 Dene O'Kane (New Zealand)
James Wattana (Thailand)    5-4 Graeme Dott (Scotland)
Paul McPhillips (Scotland)  5-3 Andy Hicks
Darren Morgan (Wales)       5-1 Karl Broughton          
Mick Price                  5-4 Jason Price (N.Ireland)
John Parrott                5-4 Joe Johnson          
Neal Foulds                 5-2 Mark Davis          
Mark Bennett (Wales)        5-3 Peter Ebdon
Chris Small (Scotland)      5-4 Paul Hunter          
Steve Davis                 5-2 John Giles          
Gerard Greene (N.Ireland)   5-2 Willie Thorne
Tony Drago (Malta)          5-1 Andrew Cairns          
Wayne Rendle                5-2 Rod Lawler
Ken Doherty (Ireland)       5-1 Wayne Brown          
Martin Clark                5-0 Robin Hull (Finland)
Jonathan Birch              5-2 Alan McManus (Scotland)
Euan Henderson (Scotland)   5-0 Joe Swail (N.Ireland)
Fergal O'Brien (Ireland)    5-4 Dave Harold
Anthony Hamilton            5-4 Nick Walker          
Tony Jones                  5-1 Jimmy White
Sean Storey                 5-3 Dennis Taylor (N.Ireland)
John Higgins (Scotland)     5-3 Jamie Burnett (Scotland)
Stephen Lee                 5-3 Steve Judd          

Related pages

     
1994 New Skoda Grand Prix
1995 Skoda Grand Prix
1996 Grand Prix
1997 Grand Prix
1998 Grand Prix
1999 Grand Prix
2000 Grand Prix
2004 totesport Grand Prix
2005 Grand Prix
2006 Royal London Watches Grand Prix
2007 Royal London Watches Grand Prix
2008 Royal London Watches Grand Prix
2009 Grand Prix
2010 World Open

Grand Prix Finals (... see also the old version)

1998 Match stats
1999 Match stats

2004 Grand Prix Prediction Contest
2005 Grand Prix Prediction Contest

[ Final | Semis | Quarters | Third | Second | First | Wild Card | Related Pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
Previous Asian Classic Last Modified: Saturday April 21 2012 UK Next