Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Shanghai Masters Open Prediction Contest. Deadline: Sep 8, 8.30am CEST.

Tournaments: 2003/2004: Ranking: LG Cup | British | UK | Welsh | European | Irish | Players | World

LG Cup 2003

Guild Hall, Preston, England Oct 4-12 (BBC and Eurosport)
WPBSA ranking tournament (#1 of 8)
 

Results

Players are English unless stated

There's also a bracket version of the results.

Final

Mark J Williams (Wales) 9-5 John Higgins (Scotland)

74-23 (74) 83-0 (83) 96-32 (65) 0-142 (142) 41-46
127-0 (127) 33-84 (84) 70-33 53-39 8-91 (91)
0-147 (147) 78-0 (78) 68-42 69-64 (MW 51)


Semi-finals

John Higgins (Scotland)      6-2 John Parrott
Mark J Williams (Wales)      6-3 Ken Doherty (Ireland)

Quarter-finals

John Parrott                 5-3 Chris Small (Scotland)
John Higgins (Scotland)      5-2 Matthew Stevens (Wales)
Ken Doherty (Ireland)        5-3 Michael Holt
Mark J Williams (Wales)      5-3 Allister Carter

Round 3

Chris Small (Scotland)       5-3 Paul Hunter
John Parrott                 5-3 Lee Walker (Wales)
John Higgins (Scotland)      5-2 Shaun Murphy
Matthew Stevens (Wales)      5-0 Ronnie O'Sullivan
Michael Holt                 5-4 Marco Fu (Hong Kong)
Ken Doherty (Ireland)        5-4 Jimmy White
Allister Carter              5-3 Barry Hawkins
Mark J Williams (Wales)      5-3 James Wattana (Thailand)

Round 2

Chris Small (Scotland)       5-4 Robert Milkins
Paul Hunter                  5-1 Stuart Bingham
Lee Walker (Wales)           5-1 Quinten Hann (Australia)
John Parrott                 5-4 Stephen Lee
John Higgins (Scotland)      5-0 Alfie Burden
Shaun Murphy                 5-4 Steve Davis
Matthew Stevens (Wales)      5-1 Joe Perry
Ronnie O'Sullivan            5-0 Dave Harold
Michael Holt                 5-3 Stephen Hendry
Marco Fu (Hong Kong)         5-4 David Gray
Jimmy White                  5-3 Patrick Wallace (N.Ireland)
Ken Doherty (Ireland)        5-2 Gerard Greene (N.Ireland)
Barry Hawkins                5-4 Peter Ebdon
Allister Carter              5-3 Graeme Dott (Scotland)
James Wattana (Thailand)     5-1 Alan McManus (Scotland)
Mark J Williams (Wales)      5-2 Robin Hull (Finland)

Round 1

Robert Milkins               5-2 Stuart Pettman
Stuart Bingham               5-2 Mark Selby
Lee Walker (Wales)           5-4 Tony Drago (Malta)
John Parrott                 5-3 Mark Davis
Alfie Burden                 5-2 Anthony Hamilton
Shaun Murphy                 5-2 Ian McCulloch
Joe Perry                    5-3 Michael Judge (Ireland)
Dave Harold                  5-3 David Roe
Michael Holt                 5-3 Joe Swail (N.Ireland)
Marco Fu (Hong Kong)         5-0 Simon Bedford
Patrick Wallace (N.Ireland)  5-0 Anthony Davies (Wales)
Gerard Greene (N.Ireland)    5-0 Dominic Dale (Wales)
Barry Hawkins                5-3 Mark King
Allister Carter              5-4 Mike Dunn
James Wattana (Thailand)     5-3 Drew Henry (Scotland)
Robin Hull (Finland)         5-2 Barry Pinches

Back to the top

Related Pages

Internal

External

[ Results | Related Pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
Last Modified: Sunday January 30 2011 British Next