Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Masters Prediction Contest. Deadline: Jan 11, 2pm CET.

Tournaments: 2000/2001: Ranking: British | Grand Prix | UK | China | Welsh | Thailand | Scottish | World

Liverpool Victoria UK Championship 2000

Bournemouth International Centre, Bournemouth, England
Nov 18 - Dec 3 (BBC Nov 25 - Dec 3)
WPBSA ranking tournament (#3 of 8)
£440,000 purse
 

Results

Players are English unless stated

Final

(3 December; Best of 19 frames)

John Higgins (Scotland) 10-4 Mark J Williams (Wales)

74-17 (73) 131-0 (131) 0-73 (73) 94-32 (54)
108-0 (108) 71-47 (55) 115-0 (115) 0-117 (117) 80-0
67-15 105-0 (76) 13-75 8-81 76-16 (44)

Semi-finals

(1-2 December; Best of 17 frames)

Mark J Williams (Wales)        	 9-4 Ronnie O'Sullivan
John Higgins (Scotland)		 9-4 Stephen Hendry (Scotland)

Quarter-finals

Mark J Williams (Wales)        	 9-2 Fergal O'Brien (Ireland)
Ronnie O'Sullivan		 9-5 Quinten Hann (Australia)
Stephen Hendry (Scotland)	 9-8 Stephen Lee
John Higgins (Scotland)		 9-6 Drew Henry (Scotland)

Round 7

Mark J Williams (Wales)        	 9-3 Marco Fu (Hong Kong)
Fergal O'Brien (Ireland)	 9-8 Matthew Stevens (Wales)
Quinten Hann (Australia)	 9-0 Gerard Greene (N.Ireland)
Ronnie O'Sullivan		 9-5 Dave Harold
Stephen Hendry (Scotland)	 9-6 Michael Judge (Ireland)
Stephen Lee			 9-7 Brian Morgan
Drew Henry (Scotland)		 9-4 Dominic Dale (Wales)
John Higgins (Scotland)		 9-4 Peter Ebdon

Round 6

Mark J Williams (Wales)        	 9-1 Tony Drago (Malta)
Marco Fu (Hong Kong)		 9-2 Nigel Bond
Fergal O'Brien (Ireland)	 9-2 Nick Dyson
Matthew Stevens (Wales)		 9-5 Chris Small (Scotland)
Gerard Greene (N.Ireland)	 9-5 Ken Doherty (Ireland)
Quinten Hann (Australia)	 9-7 Joe Swail (N.Ireland)
Dave Harold			 9-7 Graeme Dott (Scotland)
Ronnie O'Sullivan		 9-2 Jimmy Michie
Stephen Hendry (Scotland)	 9-5 Steve Davis
Michael Judge (Ireland)		 9-6 Paul Hunter
Brian Morgan			 9-2 John Parrott
Stephen Lee			 9-7 Joe Perry
Drew Henry (Scotland)		 9-5 Alan McManus (Scotland)
Dominic Dale (Wales)		 9-2 Anthony Hamilton
Peter Ebdon			 9-4 Mark King
John Higgins (Scotland)		 9-6 David Gray

Round 5

Tony Drago (Malta)		 9-7 Rod Lawler
Nigel Bond			 9-7 Barry Pinches
Nick Dyson		         9-6 Jimmy White
Chris Small (Scotland)		 9-3 Mark Gray
Gerard Greene (N.Ireland)	 9-7 Darren Morgan (Wales)
Quinten Hann (Australia)	 9-7 Adrian Gunnell
Graeme Dott (Scotland)		 9-8 Neal Foulds
Jimmy Michie			 9-5 Billy Snaddon (Scotland)
Steve Davis			 9-5 Bradley Jones
Michael Judge (Ireland)		 9-3 Terry Murphy (N.Ireland)
Brian Morgan			 4-1 Jonathan Birch
Joe Perry			 9-6 Kristjan Helgason (Iceland)
Drew Henry (Scotland)		 9-8 Stuart Bingham
Dominic Dale (Wales)		 9-3 Patrick Wallace (N.Ireland)
Mark King			 9-5 Dave Finbow
David Gray			 9-6 James Wattana (Thailand)

Round 4

Rod Lawler			 6-5 Mehmet Husnu (Cyprus)
Barry Pinches		         6-4 Jamie Burnett (Scotland)
Nick Dyson		         6-4 Peter Lines
Mark Gray		         6-2 Alfie Burden
Gerard Greene (N.Ireland)	 6-5 Anthony Davies (Wales)
Adrian Gunnell		         6-4 Patrick Delsemme (Belgium)
Neal Foulds		         6-2 Tony Jones
Jimmy Michie			 6-1 Shokat Ali (Pakistan)
Bradley Jones			 6-4 Mark Fenton (Wales)
Michael Judge (Ireland)		 6-4 Jason Prince (N.Ireland)
Jonathan Birch			 6-4 Paul Wykes
Kristjan Helgason (Iceland)      6-5 Bjorn Haneveer (Belgium)
Stuart Bingham			 6-2 Barry Hawkins
Patrick Wallace (N.Ireland)	 6-1 Andrew Higginson
Dave Finbow			 6-4 Nick Pearce
David Gray			 6-2 Gary Wilkinson

Round 3

Mehmet Husnu (Cyprus)            5-3 Ian McCulloch
Rod Lawler			 5-4 Leigh Griffin
Jamie Burnett (Scotland)	 5-4 Mike Hallett
Barry Pinches		         5-3 Lee Walker (Wales)
Nick Dyson		         5-1 Paul Davies (Wales)
Peter Lines			 5-2 Darryn Walker
Mark Gray		         5-3 Joe Johnson
Alfie Burden			 5-3 Somporn Kanthawung (Thailand)
Anthony Davies (Wales)		 5-2 Mike Dunn
Gerard Greene (N.Ireland)	 5-2 Richard King
Adrian Gunnell		         5-4 Steve James
Patrick Delsemme (Belgium)       5-4 Alain Robidoux (Canada)
Neal Foulds		         5-2 Gary Ponting
Tony Jones		         5-3 Stuart Pettmann
Shokat Ali (Pakistan)	         5-4 Michael Holt
Jimmy Michie			 5-4 Philip Williams (Wales)
Bradley Jones			 5-3 Jason Barton
Mark Fenton (Wales)	         5-4 John Read
Michael Judge (Ireland)		 5-2 Craig Harrison
Jason Prince (N.Ireland)         5-1 Jason Ferguson
Jonathan Birch			 5-2 James Reynolds (Wales)
Paul Wykes			 5-1 Jason Weston
Kristjan Helgason (Iceland)      5-3 Euan Henderson (Scotland)
Bjorn Haneveer (Belgium)         5-3 Marcus Campbell (Scotland)
Stuart Bingham			 5-2 Stuart Reardon
Barry Hawkins		         5-3 Andy Hicks
Andrew Higginson	         5-4 David Roe
Patrick Wallace (N.Ireland)	 5-1 Robin Hull (Finland)
Dave Finbow			 5-3 David McLellan (Scotland)
Nick Pearce		         5-4 Matthew Couch
David Gray			 5-2 Karl Broughton
Gary Wilkinson			 5-2 Martin Dziewialtowski (Scotland)

Round 2

Mehmet Husnu (Cyprus)            5-3 Allister Carter
Leigh Griffin		         5-1 Wayne Jones (Wales)
Mike Hallett		         5-0 Stephen O'Connor (Ireland)
Barry Pinches		         5-2 Mick Price
Nick Dyson		         5-3 Robert Milkins
Darryn Walker		         5-0 Craig MacGillivray (Scotland)
Mark Gray		         5-4 Simon Bedford
Somporn Kanthawung (Thailand)    5-0 Steve Judd
Mike Dunn		         5-2 Stuart Mann
Richard King		         5-4 Dean Reynolds
Adrian Gunnell		         5-2 Barry Mapstone
Patrick Delsemme (Belgium)       5-1 Phaitoon Phonbun (Thailand)
Neal Foulds		         5-1 Graham Lee
Tony Jones		         5-4 Anthony Bolsover
Shokat Ali (Pakistan)	         5-2 Joe Delaney (Ireland)
Philip Williams (Wales)	         5-0 Leo Fernandez (Ireland)
Jason Barton		         5-0 Dene O'Kane (New Zealand)
Mark Fenton (Wales)	         5-2 Stefan Mazrocis
Craig Harrison			 w/o Martin Clark
Jason Prince (N.Ireland)         5-2 Hugh Abernethy (Scotland)
James Reynolds (Wales)	         5-1 Darren Clarke
Jason Weston		         5-1 Tony Chappel (Wales)
Kristjan Helgason (Iceland)      5-4 Mark Selby
Bjorn Haneveer (Belgium)         5-3 Nick Walker
Stuart Reardon		         5-2 Wayne Brown
Barry Hawkins		         5-3 John Lardner (Scotland)
Andrew Higginson	         5-1 Willie Thorne
Robin Hull (Finland)	         5-2 Paul Sweeney
David McLellan (Scotland)        5-2 Mark Davis
Nick Pearce		         5-3 David McDonnell
Karl Broughton		         5-3 Munraj Pal
Martin Dziewialtowski (Scotland) 5-3 Troy Shaw

Round 1

Mehmet Husnu (Cyprus)            5-1 Sean Storey
Wayne Jones (Wales)	         5-2 Ryan Day (Wales)
Mike Hallett		         5-3 Lee Spick
Barry Pinches		         5-4 Shailesh Jogia
Nick Dyson		         5-0 Alan Burnett (Scotland)
Darryn Walker		         5-4 Jeff Cundy
Simon Bedford			 w/o Dai Hailin (China)
Somporn Kanthawung (Thailand)    5-3 Stephen Maguire (Scotland)
Stuart Mann		         5-0 Lasse Munstermann (Germany)
Richard King		         5-4 Scott MacKenzie
Barry Mapstone		         5-3 Matt Wilson
Patrick Delsemme (Belgium)       5-3 Neil Robertson (Australia)
Graham Lee		         5-4 Bob Chaperon (Canada)
Anthony Bolsover	         5-1 Mark Bennett (Wales)
Joe Delaney (Ireland)	         5-3 Wayne Saidler
Philip Williams (Wales)	         5-4 Charoen Phorat (Thailand)
Jason Barton		         5-3 Chris Shade
Stefan Mazrocis		         5-4 Eddie Manning
Craig Harrison		         5-1 Craig Roper
Hugh Abernethy (Scotland)        5-2 Karl Burrows
James Reynolds (Wales)	         5-3 Paul McPhilips (Scotland)
Jason Weston		         5-1 Mario Wehrmann (Netherlands)
Mark Selby		         5-3 Ian Brumby
Bjorn Haneveer (Belgium)         5-2 Peter McCullagh
Stuart Reardon		         5-1 Farhan Mirza (Pakistan)
Barry Hawkins		         5-4 Colm Gilcreest (Ireland)
Andrew Higginson	         5-4 Noppadon Noppachorn (Thailand)
Robin Hull (Finland)	         5-3 Gareth Chilcott (Wales)
David McLellan (Scotland)        5-4 Lee Richardson
David McDonnell		         5-3 Nick Terry
Munraj Pal		         5-1 Tony Knowles
Troy Shaw		         5-1 Craig Butler

Back to the top

Related Pages

Internal

     
1994 Royal Liver Assurance UK Championship
1995 Royal Liver Assurance UK Championship
1996 UK Championship
1997 Liverpool Victoria UK Championship
1998 Liverpool Victoria UK Championship
1999 Liverpool Victoria UK Championship
2000 Liverpool Victoria UK Championship
2001 UK Championship
2002 PowerHouse UK Championship
2003 Travis Perkins UK Championship
2004 Travis Perkins UK Championship
2005 Travis Perkins UK Championship
2006 Maplin Electronics UK Championship
2007 Maplin UK Championship
2008 Maplin UK Championship
2009 Pukka Pies UK Championship
2010 UK Championship
2011 williamhill.com UK Championship
2012 williamhill.com UK Championship

UK Finals (Old version)

1998 Match stats
1999 Match stats

2003 UK Championship Prediction Contest
2004 UK Championship Prediction Contest
2005 UK Championship Prediction Contest
2006 UK Championship Prediction Contest
2007 UK Championship Prediction Contest
2008 UK Championship Prediction Contest
2009 UK Championship Prediction Contest
2010 UK Championship Prediction Contest
2011 UK Championship Prediction Contest
2012 UK Championship Prediction Contest

UK Championship Cumulative Rankings (2004-2012)

External

[ Results | Related Pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
Previous Grand Prix Last Modified: Wednesday November 26 2014 China Next