snooker.org Frontpage
Home: Tournaments: 2023/2024: What's new | Live | Results | Upcoming | Finals | Calendar | Main Tour players | All players | Match stats
Twitter

WSF Junior Championship

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; Type: Amateur; Defending champion: Stan Moody; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (179)
Final
(Winner: €6,000; Runner-up: €2,500)
Hungary Bulcsu Revesz (a) 5-3 China Gong Chenzhi (a) Head to head Details 
Revesz's 130 in the third frame was the highest break of the event.

86-0 (60), 49-60 (55), 130-0 (130), 73-1
28-70, 55-58, 59-35, 61-40

Revesz earns a spot on the World Snooker Tour for 2024/2025 and 2025/2026. He'll be the first pro from Hungary.

Semifinals
(Losers receive €1,250)
Hungary Bulcsu Revesz (a) 4-1 England Oliver Sykes (a)   Details 

80-11, 0-81 (80), 74-28, 90-29, 70-16

China Gong Chenzhi (a) 4-0 Pakistan Hamza Ilyas (a)   Details 

66-10 (58), 67-51, 79-37, 63-28

Quarterfinals
(Losers receive €500)
England Oliver Sykes (a) 4-3 Ukraine Iulian Boiko (a) Head to head Details 
Hungary Bulcsu Revesz (a) 4-2 Scotland Jack Borwick (a)   Details 
Pakistan Hamza Ilyas (a) 4-0 Ireland Leone Crowley (a)   Details 
China Gong Chenzhi (a) 4-1 Wales Liam Davies (a)   Details 
Round 2
(Last 16; Losers receive €200)
1 England Oliver Sykes (a) 4-0 Latvia Artemijs Zizins (a)   Details 
2 Ukraine Iulian Boiko (a) 4-1 Wales Riley Powell (a)   Details 
3 Scotland Jack Borwick (a) 4-0 England Jake Crofts (a)   Details 
4 Hungary Bulcsu Revesz (a) 4-0 Northern Ireland Joel Connolly (a)   Details 
5 Pakistan Hamza Ilyas (a) 4-3 Germany Christian Richter (a)   Details 
6 Ireland Leone Crowley (a) 4-1 Israel Yaron Bodor (a)   Details 
7 China Gong Chenzhi (a) 4-2 Australia Jayden Dinga (a)   Details 
8 Wales Liam Davies (a) 4-2 Albania Kledio Kaci (a)   Details 
Round 1
(Last 32)
1 Latvia Artemijs Zizins (a) 4-0 England Harry Wyatt (a)   Details 
2 England Oliver Sykes (a) 4-1 Moldova Vladislav Gradinari (a)   Details 
3 Wales Riley Powell (a) 4-1 Wales Zac Cosker (a)   Details 
4 Ukraine Iulian Boiko (a) 4-2 Scotland Amaan Iqbal (a)   Details 
5 England Jake Crofts (a) 4-0 Latvia Filips Kalnins (a)   Details 
6 Scotland Jack Borwick (a) 4-2 Ukraine Petro Sydorenko (a)   Details 
7 Northern Ireland Joel Connolly (a) 4-1 Ukraine Michael Larkov (a)   Details 
8 Hungary Bulcsu Revesz (a) 4-1 England Edward Jones (a)   Details 
9 Germany Christian Richter (a) 4-0 Wales Oliver Briffett-Payne (a) Head to head Details 
10 Pakistan Hamza Ilyas (a) 4-1 Poland Michal Szubarczyk (a)   Details 
11 Israel Yaron Bodor (a) 4-2 England John Donovan (a)   Details 
12 Ireland Leone Crowley (a) 4-3 Wales Ryan Davies (WAL) (a)   Details 
13 Australia Jayden Dinga (a) 4-0 Hong Kong Wallace Wong (a)   Details 
14 China Gong Chenzhi (a) 4-1 Thailand Nattanapong Chaikul (a)   Details 
15 Albania Kledio Kaci (a) 4-1 Hungary Erik Nagy (a)   Details 
16 Wales Liam Davies (a) 4-0 Latvia Marek Cipsts (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group A

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Moldova Vladislav Gradinari (a) 4 3 1 15 10 5 5 3
2 Australia Jayden Dinga (a) 4 3 1 17 10 7 3 3
3 England Dylan Smith (a) 4 2 2 17 10 7 3 2
4 Hong Kong Shaun Liu (a) 4 2 2 17 9 8 1 2
5 Latvia Aleksejs Grigolunovics (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Australia Jayden Dinga (a) 3-2 England Dylan Smith (a)   Details 
2 England Dylan Smith (a) 3-1 Moldova Vladislav Gradinari (a)   Details 
3 England Dylan Smith (a) 3-0 Latvia Aleksejs Grigolunovics (a)   Details 
4 Hong Kong Shaun Liu (a) 3-2 England Dylan Smith (a)   Details 
5 Moldova Vladislav Gradinari (a) 3-1 Australia Jayden Dinga (a)   Details 
6 Australia Jayden Dinga (a) 3-0 Latvia Aleksejs Grigolunovics (a)   Details 
7 Australia Jayden Dinga (a) 3-2 Hong Kong Shaun Liu (a)   Details 
8 Moldova Vladislav Gradinari (a) 3-0 Latvia Aleksejs Grigolunovics (a)   Details 
9 Moldova Vladislav Gradinari (a) 3-1 Hong Kong Shaun Liu (a)   Details 
10 Hong Kong Shaun Liu (a) 3-0 Latvia Aleksejs Grigolunovics (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group B

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Pakistan Hamza Ilyas (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
2 Wales Zac Cosker (a) 4 3 1 13 9 4 5 3
3 Latvia Andrejs Pripjoks (a) 4 2 2 17 9 8 1 2
4 South Africa Marnitz Dihan Hawkes (a) 4 2 2 16 8 8 0 2
5 Albania Ahmed Mohamed (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Wales Zac Cosker (a) 3-0 Albania Ahmed Mohamed (a)   Details 
2 Latvia Andrejs Pripjoks (a) 3-0 Albania Ahmed Mohamed (a)   Details 
3 South Africa Marnitz Dihan Hawkes (a) 3-0 Albania Ahmed Mohamed (a)   Details 
4 Pakistan Hamza Ilyas (a) 3-0 Albania Ahmed Mohamed (a)   Details 
5 Wales Zac Cosker (a) 3-1 Latvia Andrejs Pripjoks (a)   Details 
6 Wales Zac Cosker (a) 3-0 South Africa Marnitz Dihan Hawkes (a)   Details 
7 Pakistan Hamza Ilyas (a) 3-0 Wales Zac Cosker (a)   Details 
8 South Africa Marnitz Dihan Hawkes (a) 3-2 Latvia Andrejs Pripjoks (a)   Details 
9 Latvia Andrejs Pripjoks (a) 3-2 Pakistan Hamza Ilyas (a)   Details 
10 Pakistan Hamza Ilyas (a) 3-2 South Africa Marnitz Dihan Hawkes (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group C

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Hungary Bulcsu Revesz (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 China Gong Chenzhi (a) 4 3 1 16 10 6 4 3
3 Australia Sean Dempsey (a) 4 1 3 14 5 9 -4 1
4 England Westley Cooper (a) 4 1 3 15 5 10 -5 1
5 Romania Iustin Ilie Scripei (a) 4 1 3 14 4 10 -6 1
1 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-0 Australia Sean Dempsey (a)   Details 
2 China Gong Chenzhi (a) 3-1 Australia Sean Dempsey (a)   Details 
3 Australia Sean Dempsey (a) 3-0 Romania Iustin Ilie Scripei (a)   Details 
4 England Westley Cooper (a) 3-1 Australia Sean Dempsey (a)   Details 
5 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-1 China Gong Chenzhi (a) Head to head Details 
6 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-0 Romania Iustin Ilie Scripei (a)   Details 
7 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-0 England Westley Cooper (a)   Details 
8 China Gong Chenzhi (a) 3-1 Romania Iustin Ilie Scripei (a)   Details 
9 China Gong Chenzhi (a) 3-1 England Westley Cooper (a)   Details 
10 Romania Iustin Ilie Scripei (a) 3-1 England Westley Cooper (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group D

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Ukraine Iulian Boiko (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 Albania Kledio Kaci (a) 4 3 1 13 10 3 7 3
3 England Kaylan Patel (a) 4 2 2 14 6 8 -2 2
4 India Natasha Chethan (af) 4 1 3 15 5 10 -5 1
5 Romania David Goajga (a) 4 0 4 14 2 12 -10 0
1 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-1 Albania Kledio Kaci (a)   Details 
2 Albania Kledio Kaci (a) 3-0 England Kaylan Patel (a)   Details 
3 Albania Kledio Kaci (a) 3-0 Romania David Goajga (a)   Details 
4 Albania Kledio Kaci (a) 3-0 India Natasha Chethan (af)   Details 
5 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-0 England Kaylan Patel (a)   Details 
6 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-0 Romania David Goajga (a)   Details 
7 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-1 India Natasha Chethan (af)   Details 
8 England Kaylan Patel (a) 3-1 Romania David Goajga (a)   Details 
9 England Kaylan Patel (a) 3-1 India Natasha Chethan (af)   Details 
10 India Natasha Chethan (af) 3-1 Romania David Goajga (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group E

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Wales Riley Powell (a) 3 3 0 11 9 2 7 3
2 England John Donovan (a) 3 2 1 12 8 4 4 2
3 Latvia Nikita Bazilevics (a) 3 1 2 10 4 6 -2 1
4 Poland Wojciech Sowinski (a) 3 0 3 9 0 9 -9 0
1 England John Donovan (a) 3-0 Poland Wojciech Sowinski (a)   Details 
2 England John Donovan (a) 3-1 Latvia Nikita Bazilevics (a)   Details 
3 Wales Riley Powell (a) 3-2 England John Donovan (a)   Details 
4 Latvia Nikita Bazilevics (a) 3-0 Poland Wojciech Sowinski (a)   Details 
5 Wales Riley Powell (a) 3-0 Poland Wojciech Sowinski (a)   Details 
6 Wales Riley Powell (a) 3-0 Latvia Nikita Bazilevics (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group F

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Wales Liam Davies (a) 4 4 0 12 12 0 12 4
2 Ukraine Petro Sydorenko (a) 4 3 1 13 9 4 5 3
3 India Parth Shah (a) 4 2 2 14 6 8 -2 2
4 Romania Cristian Mihai Huszti (a) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 South Africa Juan Jody April (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Wales Liam Davies (a) 3-0 India Parth Shah (a)   Details 
Davies made three 50+ breaks.
2 Wales Liam Davies (a) 3-0 Ukraine Petro Sydorenko (a)   Details 
3 Wales Liam Davies (a) 3-0 Romania Cristian Mihai Huszti (a)   Details 
Davies made three 50+ breaks.
4 Wales Liam Davies (a) 3-0 South Africa Juan Jody April (a)   Details 
5 Ukraine Petro Sydorenko (a) 3-0 India Parth Shah (a)   Details 
6 India Parth Shah (a) 3-2 Romania Cristian Mihai Huszti (a)   Details 
7 India Parth Shah (a) 3-0 South Africa Juan Jody April (a)   Details 
8 Ukraine Petro Sydorenko (a) 3-1 Romania Cristian Mihai Huszti (a)   Details 
9 Ukraine Petro Sydorenko (a) 3-0 South Africa Juan Jody April (a)   Details 
10 Romania Cristian Mihai Huszti (a) 3-0 South Africa Juan Jody April (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group G

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Ukraine Michael Larkov (a) 3 3 0 12 9 3 6 3
2 Germany Christian Richter (a) 3 2 1 14 8 6 2 2
3 England O'Shay Scott (a) 3 1 2 12 6 6 0 1
4 Poland Witold Bystrzycki (a) 3 0 3 10 1 9 -8 0
1 Germany Christian Richter (a) 3-2 England O'Shay Scott (a)   Details 
2 Germany Christian Richter (a) 3-1 Poland Witold Bystrzycki (a)   Details 
3 Ukraine Michael Larkov (a) 3-2 Germany Christian Richter (a)   Details 
4 England O'Shay Scott (a) 3-0 Poland Witold Bystrzycki (a)   Details 
5 Ukraine Michael Larkov (a) 3-1 England O'Shay Scott (a)   Details 
6 Ukraine Michael Larkov (a) 3-0 Poland Witold Bystrzycki (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group H

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Ireland Leone Crowley (a) 4 4 0 10 9 1 8 4
2 Northern Ireland Joel Connolly (a) 4 3 1 10 7 3 4 3
3 Wales Logan Rawlins (a) 4 2 2 11 3 8 -5 2
4 Serbia Jovan Kutlesic (a) 4 1 3 11 2 9 -7 1
5 Scotland Azaan Iqbal (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 Wales Logan Rawlins (a) 3-2 Serbia Jovan Kutlesic (a)   Details 
2 Northern Ireland Joel Connolly (a) 3-0 Wales Logan Rawlins (a)   Details 
3 Ireland Leone Crowley (a) 3-0 Wales Logan Rawlins (a)   Details 
4 Northern Ireland Joel Connolly (a) 3-0 Serbia Jovan Kutlesic (a)   Details 
5 Ireland Leone Crowley (a) 3-0 Serbia Jovan Kutlesic (a)   Details 
6 Ireland Leone Crowley (a) 3-1 Northern Ireland Joel Connolly (a)   Details 
7 Serbia Jovan Kutlesic (a) w/o Scotland Azaan Iqbal (a)  
8 Northern Ireland Joel Connolly (a) w/o Scotland Azaan Iqbal (a)  
9 Ireland Leone Crowley (a) w/o Scotland Azaan Iqbal (a)  
10 Wales Logan Rawlins (a) w/o Scotland Azaan Iqbal (a)  

WSF Junior Championship - Group I

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Hungary Erik Nagy (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
2 Scotland Amaan Iqbal (a) 4 3 1 14 9 5 4 3
3 England Kian Dennett (a) 4 3 1 17 10 7 3 3
4 Poland Jakub Makowski (a) 4 1 3 16 5 11 -6 1
5 Ukraine Roman Blakyta (a) 4 0 4 17 5 12 -7 0
1 Poland Jakub Makowski (a) 3-2 Ukraine Roman Blakyta (a)   Details 
2 Hungary Erik Nagy (a) 3-2 Ukraine Roman Blakyta (a)   Details 
3 Scotland Amaan Iqbal (a) 3-0 Ukraine Roman Blakyta (a)   Details 
4 England Kian Dennett (a) 3-1 Ukraine Roman Blakyta (a)   Details 
5 Hungary Erik Nagy (a) 3-0 Poland Jakub Makowski (a)   Details 
6 Scotland Amaan Iqbal (a) 3-1 Poland Jakub Makowski (a)   Details 
7 England Kian Dennett (a) 3-1 Poland Jakub Makowski (a)   Details 
8 Hungary Erik Nagy (a) 3-0 Scotland Amaan Iqbal (a)   Details 
9 England Kian Dennett (a) 3-2 Hungary Erik Nagy (a)   Details 
10 Scotland Amaan Iqbal (a) 3-1 England Kian Dennett (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group J

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Wales Oliver Briffett-Payne (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 Latvia Filips Kalnins (a) 4 3 1 16 10 6 4 3
3 Belgium Mathias Van der Meeren (a) 4 2 2 15 6 9 -3 2
4 England Luke Flanagan (a) 4 1 3 17 6 11 -5 1
5 Poland Jakub Zakrzewski (a) 4 0 4 17 5 12 -7 0
1 Latvia Filips Kalnins (a) 3-0 Belgium Mathias Van der Meeren (a)   Details 
2 Latvia Filips Kalnins (a) 3-2 Poland Jakub Zakrzewski (a)   Details 
3 Wales Oliver Briffett-Payne (a) 3-1 Latvia Filips Kalnins (a)   Details 
4 Latvia Filips Kalnins (a) 3-1 England Luke Flanagan (a)   Details 
5 Belgium Mathias Van der Meeren (a) 3-1 Poland Jakub Zakrzewski (a)   Details 
6 Wales Oliver Briffett-Payne (a) 3-0 Belgium Mathias Van der Meeren (a)   Details 
7 Belgium Mathias Van der Meeren (a) 3-2 England Luke Flanagan (a)   Details 
8 Wales Oliver Briffett-Payne (a) 3-0 Poland Jakub Zakrzewski (a)   Details 
9 England Luke Flanagan (a) 3-2 Poland Jakub Zakrzewski (a)   Details 
10 Wales Oliver Briffett-Payne (a) 3-0 England Luke Flanagan (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group K

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Israel Yaron Bodor (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 England Harry Wyatt (a) 4 2 2 13 7 6 1 2
3 Scotland Brandon Langan (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
4 Ukraine Artem Surzhykov (a) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 Serbia Dimitrije Vukovic (a) 4 1 3 15 4 11 -7 1
1 Scotland Brandon Langan (a) 3-0 Ukraine Artem Surzhykov (a)   Details 
2 Israel Yaron Bodor (a) 3-1 Scotland Brandon Langan (a)   Details 
3 England Harry Wyatt (a) 3-0 Scotland Brandon Langan (a)   Details 
4 Scotland Brandon Langan (a) 3-1 Serbia Dimitrije Vukovic (a)   Details 
5 Israel Yaron Bodor (a) 3-1 Ukraine Artem Surzhykov (a)   Details 
6 Ukraine Artem Surzhykov (a) 3-0 England Harry Wyatt (a)   Details 
7 Serbia Dimitrije Vukovic (a) 3-2 Ukraine Artem Surzhykov (a)   Details 
8 Israel Yaron Bodor (a) 3-1 England Harry Wyatt (a)   Details 
9 Israel Yaron Bodor (a) 3-0 Serbia Dimitrije Vukovic (a)   Details 
10 England Harry Wyatt (a) 3-0 Serbia Dimitrije Vukovic (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group L

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Jake Crofts (a) 3 3 0 10 9 1 8 3
2 Latvia Marek Cipsts (a) 3 2 1 11 6 5 1 2
3 Wales Sion Stuart (a) 3 1 2 14 6 8 -2 1
4 Scotland Sophie Nix (af) 3 0 3 11 2 9 -7 0
1 England Jake Crofts (a) 3-0 Scotland Sophie Nix (af)   Details 
2 Latvia Marek Cipsts (a) 3-0 Scotland Sophie Nix (af)   Details 
3 Wales Sion Stuart (a) 3-2 Scotland Sophie Nix (af)   Details 
4 England Jake Crofts (a) 3-0 Latvia Marek Cipsts (a)   Details 
5 England Jake Crofts (a) 3-1 Wales Sion Stuart (a)   Details 
6 Latvia Marek Cipsts (a) 3-2 Wales Sion Stuart (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group M

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Scotland Jack Borwick (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 Poland Michal Szubarczyk (a) 4 3 1 14 10 4 6 3
3 Serbia Tadija Matijasevic (a) 4 2 2 17 8 9 -1 2
4 Romania Filip-Andrei Balanescu (a) 4 1 3 16 5 11 -6 1
5 England Adam Abbas (a) 4 0 4 16 4 12 -8 0
1 Poland Michal Szubarczyk (a) 3-0 England Adam Abbas (a)   Details 
2 Scotland Jack Borwick (a) 3-1 England Adam Abbas (a) Head to head Details 
3 Romania Filip-Andrei Balanescu (a) 3-2 England Adam Abbas (a)   Details 
4 Serbia Tadija Matijasevic (a) 3-1 England Adam Abbas (a)   Details 
5 Scotland Jack Borwick (a) 3-1 Poland Michal Szubarczyk (a)   Details 
6 Poland Michal Szubarczyk (a) 3-0 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 
7 Poland Michal Szubarczyk (a) 3-1 Serbia Tadija Matijasevic (a)   Details 
8 Scotland Jack Borwick (a) 3-0 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 
9 Scotland Jack Borwick (a) 3-1 Serbia Tadija Matijasevic (a)   Details 
10 Serbia Tadija Matijasevic (a) 3-2 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group N

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Hong Kong Wallace Wong (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 England Edward Jones (a) 4 2 2 16 9 7 2 2
3 Poland Sebastian Milewski (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
4 Scotland Steven Wardropper (a) 4 2 2 15 7 8 -1 2
5 Serbia Filip Vidak (a) 4 0 4 13 1 12 -11 0
1 Scotland Steven Wardropper (a) 3-2 England Edward Jones (a)   Details 
2 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-1 Scotland Steven Wardropper (a)   Details 
3 Poland Sebastian Milewski (a) 3-0 Scotland Steven Wardropper (a)   Details 
4 Scotland Steven Wardropper (a) 3-0 Serbia Filip Vidak (a)   Details 
5 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-1 England Edward Jones (a)   Details 
6 England Edward Jones (a) 3-1 Poland Sebastian Milewski (a)   Details 
7 England Edward Jones (a) 3-0 Serbia Filip Vidak (a)   Details 
8 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-0 Poland Sebastian Milewski (a)   Details 
9 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-0 Serbia Filip Vidak (a)   Details 
10 Poland Sebastian Milewski (a) 3-1 Serbia Filip Vidak (a)   Details 

WSF Junior Championship - Group O

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Latvia Artemijs Zizins (a) 4 4 0 9 9 0 9 4
2 Wales Ryan Davies (WAL) (a) 4 3 1 10 6 4 2 3
3 England Yashnai Parmar (a) 4 2 2 9 3 6 -3 2
4 Poland Roch Pniak (a) 4 1 3 10 1 9 -8 1
5 Scotland Adyan Iqbal (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-0 England Yashnai Parmar (a)   Details 
2 England Yashnai Parmar (a) 3-0 Poland Roch Pniak (a)   Details 
3 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-0 Poland Roch Pniak (a)   Details 
4 Wales Ryan Davies (WAL) (a) 3-0 England Yashnai Parmar (a)   Details 
5 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-0 Wales Ryan Davies (WAL) (a)   Details 
In the 2nd frame, Zizins was irritated by the refs decision to put pink on its own spot because two shots earlier pink he placed it on the black spot due to a nearby red.
6 Wales Ryan Davies (WAL) (a) 3-1 Poland Roch Pniak (a)   Details 
7 Latvia Artemijs Zizins (a) w/o Scotland Adyan Iqbal (a)  
8 Poland Roch Pniak (a) w/o Scotland Adyan Iqbal (a)  
9 England Yashnai Parmar (a) w/o Scotland Adyan Iqbal (a)  
10 Wales Ryan Davies (WAL) (a) w/o Scotland Adyan Iqbal (a)  

WSF Junior Championship - Group P

Tour: Other; Date: 29 Jan - 2 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 England Oliver Sykes (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
3 Scotland Ayaan Iqbal (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
4 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a) 4 1 3 15 5 10 -5 1
5 Poland Krzysztof Czapnik (a) 4 0 4 14 2 12 -10 0
1 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 3-2 England Oliver Sykes (a)   Details 
2 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 3-1 Poland Krzysztof Czapnik (a)   Details 
3 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 3-0 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a)   Details 
4 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 3-0 Scotland Ayaan Iqbal (a)   Details 
5 England Oliver Sykes (a) 3-0 Poland Krzysztof Czapnik (a)   Details 
Sykes made three 50+ breaks.
6 England Oliver Sykes (a) 3-1 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a)   Details 
7 England Oliver Sykes (a) 3-1 Scotland Ayaan Iqbal (a)   Details 
8 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a) 3-1 Poland Krzysztof Czapnik (a)   Details 
9 Scotland Ayaan Iqbal (a) 3-0 Poland Krzysztof Czapnik (a)   Details 
10 Scotland Ayaan Iqbal (a) 3-1 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a)   Details