Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Masters Prediction Contest. Deadline: Jan 11, 2pm CET.

Tournaments: 1999/2000: Ranking: British | Grand Prix | UK | China | Welsh | Malta | Thailand | Scottish | World

Regal Scottish Open 2000

Aberdeen Exhibition and Conference Centre, Scotland (Tel: +44 (0) 1224 824824)
Mar 28 - Apr 9, 2000 (BSkyB Apr 3-9)
WPBSA ranking tournament (#8 of 9)
400,000 purse
 
  • Results
  • Related Pages
  • Results

    (Players are English unless stated; Matches are ordered by draw)

    Final

    (9 April)

    Ronnie O'Sullivan 9-1 Mark J Williams (Wales)
          
    75-68 (Williams 68, O'Sullivan 59 + respotted black) 85-5 (65) 69-0
    75-13 65-53 (60) 24-69 76-48 (67) 79-32 (69) 71-0 (57) 94-1 (58)
    
    

    Semi-finals

    (8 April)

    Ronnie O'Sullivan 6-5 Graeme Dott (Scotland)
    
    0-87 (45) 40-55 (55) 59-70 23-68 95-13 (89)
    89-6 (46) 74-63 91-7 (56) 64-39 51-62 132-0 (76)
    
    
    Mark J Williams (Wales) 6-5 Marco Fu (Hong Kong)
          
    13-69 56-44 9-70 (70) 0-127 (126) 61-5 (49) 68-52
    5-80 (80) 41-63 76-34 (56) 70-0 (67) 129-0 (109)
    
    

    Quarter-finals

    (7 April)

    Graeme Dott (Scotland)         5-3 Matthew Stevens (Wales)
    Ronnie O'Sullivan              5-1 Dave Harold
    Mark J Williams (Wales)        5-2 Anthony Hamilton
    Marco Fu (Hong Kong)           5-3 John Higgins (Scotland)
          
    

    Round 5

    (6 April)

    Matthew Stevens (Wales)        5-2 Stephen Hendry (Scotland)
    Graeme Dott (Scotland)         5-3 Fergal O'Brien (Ireland)
    Dave Harold                    5-1 Paul Davies (Wales)
    Ronnie O'Sullivan              5-4 Marcus Campbell (Scotland)
    Mark J Williams (Wales)        5-4 Mark King
    Anthony Hamilton               5-2 Ken Doherty (Ireland)
    Marco Fu (Hong Kong)           5-0 Gary Ponting
    John Higgins (Scotland)        5-1 Peter Ebdon
          
    

    Round 4

    (3-5 April)

    Stephen Hendry (Scotland)      5-2 Craig Harrison
    Matthew Stevens (Wales)        5-1 Steve James
    Fergal O'Brien (Ireland)       5-2 James Wattana (Thailand)
    Graeme Dott (Scotland)         5-3 Nick Dyson
    Paul Davies (Wales)            5-1 Allister Carter
    Dave Harold                    5-0 Steve Davis
    Marcus Campbell (Scotland)     5-3 Ian Brumby
    Ronnie O'Sullivan              5-4 Quinten Hann (Australia)  [O'Sullivan made a 147]
    Mark J Williams (Wales)        5-3 Kristjan Helgason (Iceland)
    Mark King                      5-2 Alfie Burden
    Anthony Hamilton               5-3 Chris Small (Scotland)
    Ken Doherty (Ireland)          5-2 Gary Wilkinson
    Marco Fu (Hong Kong)           5-4 Alan McManus (Scotland)
    Gary Ponting                   5-0 Billy Snaddon (Scotland)
    Peter Ebdon                    5-3 Dominic Dale (Wales)
    John Higgins (Scotland)        5-1 Martin Clark
          
    

    Round 3

    (30-31 March, 3-4 April)

    Stephen Hendry (Scotland)      5-0 Lee Walker (Wales)
    Craig Harrison                 5-4 Andy Hicks
    Matthew Stevens (Wales)        5-1 Patrick Delsemme (Belgium)
    Steve James                    5-3 Brian Morgan
    Fergal O'Brien (Ireland)       5-1 Mark Gray
    James Wattana (Thailand)       5-2 Peter Lines
    Nick Dyson                     w/o Stephen Lee
    Graeme Dott (Scotland)         5-2 Sean Storey
    Allister Carter                5-3 John Parrott
    Paul Davies (Wales)            5-3 Terry Murphy (N.Ireland)
    Steve Davis                    5-0 David McLellan
    Dave Harold                    5-3 Mick Price
    Marcus Campbell (Scotland)     5-4 Jimmy White
    Ian Brumby                     5-3 Darren Morgan (Wales)
    Ronnie O'Sullivan              5-4 Dave Finbow
    Quinten Hann (Australia)       5-0 Wayne Brown
    Mark J Williams (Wales)        5-1 John Lardner (Scotland)
    Kristjan Helgason (Iceland)    5-3 Jamie Burnett (Scotland)
    Mark King                      5-3 Drew Henry (Scotland)
    Alfie Burden                   5-4 Joe Swail (N.Ireland)
    Anthony Hamilton               5-1 Karl Broughton
    Chris Small (Scotland)         5-3 Rod Lawler
    Ken Doherty (Ireland)          5-2 Ian McCulloch
    Gary Wilkinson                 5-4 Jonathan Birch
    Alan McManus (Scotland)        5-0 Noppadon Noppachorn (Thailand)
    Marco Fu (Hong Kong)           5-2 Tony Drago (Malta)
    Gary Ponting                   5-2 Paul Hunter
    Billy Snaddon (Scotland)       5-2 Joe Perry
    Peter Ebdon                    5-0 Stuart Pettmann
    Dominic Dale (Wales)           5-0 Hugh Abernethy (Scotland)
    John Higgins (Scotland)        5-2 Anthony Davies (Wales)
    Martin Clark                   5-2 Nigel Bond
          
    

    Round 2

    (29-30 March)

    Lee Walker (Wales)             5-3 Phaitoon Phonbun (Thailand)
    Craig Harrison                 5-3 Neal Foulds
    Patrick Delsemme (Belgium)     5-2 Joe Johnson
    Steve James                    5-1 Nick Terry
    Mark Gray                      5-4 Paul Wykes
    Peter Lines                    5-4 Stephen O'Connor (Ireland)
    Nick Dyson                     5-4 Matthew Couch
    Sean Storey                    5-3 Jimmy Michie
    Allister Carter                5-0 Dean Reynolds
    Paul Davies (Wales)            5-3 Michael Judge (Ireland)
    David McLellan                 5-2 Jason Ferguson
    Mick Price                     5-1 Tony Jones
    Marcus Campbell (Scotland)     5-0 Munraj Pal
    Ian Brumby                     5-3 Gerard Greene (N.Ireland)
    Dave Finbow                    5-2 Shokat Ali (Pakistan)
    Wayne Brown                    5-4 David Gray
    John Lardner (Scotland)        5-3 Alain Robidoux (Canada)
    Kristjan Helgason (Iceland)    5-4 John Read
    Drew Henry (Scotland)          5-4 Stuart Bingham
    Alfie Burden                   5-1 Adrian Gunnell
    Karl Broughton                 5-3 Jason Prince (N.Ireland)
    Rod Lawler                     5-2 Craig MacGillivray (Scotland)
    Ian McCulloch                  5-3 Stefan Mazrocis
    Jonathan Birch                 5-3 Mark Fenton (Wales)
    Noppadon Noppachorn (Thailand) 5-3 David Roe
    Marco Fu (Hong Kong)           5-2 Robin Hull (Finland)
    Gary Ponting                   5-4 Mark Davis
    Joe Perry                      5-1 Patrick Wallace (N.Ireland)
    Stuart Pettman                 5-4 Euan Henderson (Scotland)
    Hugh Abernethy (Scotland)      5-3 Nick Walker
    Anthony Davies (Wales)         5-4 Bradley Jones
    Martin Clark                   5-3 Robert Milkins
          
    

    Round 1

    (28-29 March)

    Phaitoon Phonbun (Thailand)    5-4 Stephen Maguire (Scotland)   [147 by Maguire]
    Craig Harrison                 5-3 Dene O'Kane (New Zealand)
    Patrick Delsemme (Belgium)     5-3 Dennis Taylor (N.Ireland)
    Nick Terry                     5-3 Martin Dziewialtowski (Scotland)
    Mark Gray                      5-4 Richard King
    Stephen O'Connor (Ireland)     5-3 Barry Pinches
    Nick Dyson                     5-0 Tony Knowles
    Sean Storey                    5-2 Wayne Saidler
    Allister Carter                5-0 Leigh Griffin
    Michael Judge (Ireland)        5-0 Wayne Jones (Wales)
    David McLellan                 5-0 Chris Scanlon
    Tony Jones                     5-0 Peter McCullagh
    Munraj Pal                     5-1 Mark Bennett (Wales)
    Ian Brumby                     5-0 Steve Judd
    Shokat Ali (Pakistan)          5-0 Ryan Day (Wales)
    Wayne Brown                    5-1 Mehmet Husnu (Cyprus)
    John Lardner (Scotland)        5-4 James Reynolds (Wales)
    Kristjan Helgason (Iceland)    5-2 Nick Pearce
    Stuart Bingham                 5-0 Mark Selby
    Adrian Gunnell                 5-4 Willie Thorne
    Karl Broughton                 5-3 Mario Geudens (Belgium)
    Craig MacGillivray (Scotland)  5-1 Gareth Chilcott (Wales)
    Stefan Mazrocis                5-3 Lee Richardson
    Mark Fenton (Wales)            5-3 Leo Fernandez (Ireland)
    Noppadon Noppachorn (Thailand) 5-3 Tony Chappel (Wales)
    Robin Hull (Finland)           5-1 Michael Holt
    Mark Davis                     5-4 Eddie Manning
    Patrick Wallace (N.Ireland)    5-2 Darren Clarke
    Stuart Pettman                 5-0 Mike Dunn
    Hugh Abernethy (Scotland)      5-3 Troy Shaw
    Anthony Davies (Wales)         5-4 Paul Sweeny
    Robert Milkins                 5-4 Karl Burrows 
          
    

    Back to the top

    Related Pages

    Internal

    1995 Sweater Shop International Open
    1996 Sweater Shop International Open
    1997 International Open
    1998 Regal Scottish Open
    1999 Regal Scottish Open
    Scottish Open Finals
    Match stats

    Snooker Chat Room (latest scores are sometimes posted by the chatters)

    External

  • The Sportsmasters Network
  • Wheels in Motion
  • RTE: Aertel: Snooker
  • Sky Sports: Snooker
  • Snooker Images
  • Sporting Life
  • Snookernet
  • Embassy World Snooker
  • CWY Snooker House
  • SportLive: Snooker
  • SportsNews.com: Snooker
  • [ Results | Related Pages ]

    Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
    Previous Thailand Last Modified: Monday February 04 2008 World Next