Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Crucible Contest. Deadline: Apr 19, 11am CEST.

Tournaments: 1999/2000: Ranking: British | Grand Prix | UK | China | Welsh | Malta | Thailand | Scottish | World

Grand Prix 1999

Guild Hall, Preston, England (Tel: +44 (0) 1772 58858)
Oct 11-24 (BBC Oct 16-24)
WPBSA ranking tournament (#2 of 9)
£400,000 purse
 

Results

Players are English unless stated

Final

(24 October; Best of 17 frames)

John Higgins (Scotland) 9-8 Mark J Williams (Wales)
      
89-1 (64) 5-69 77-46 (55) 0-83 (82) 2-77 (73) 30-62 33-53 2-49 50-42       
68-12 (68) 86-0 (53) 78-0 (78) 59-37 24-88 (65) 1-65 107-23 (66) 75-0

Semi-finals

(23 October)

Mark J Williams (Wales) 6-5 Dave Harold

75-14 (75) 20-64 64-67 (54H) 76-11 49-59
69-23 (69) 61-30 74-47 (52) 36-61 43-91 62-51

      
John Higgins (Scotland) 6-3 Allister Carter

85-1 (85) 66-31 (66) 63-10 (50) 43-70
69-43 (52) 20-72 (66) 2-63 62-35 (56) 95-0 (95)
      

Quarter-finals

(21-22 October)

Dave Harold                      5-2 Anthony Hamilton
Mark J Williams (Wales)          5-3 Ken Doherty (Ireland)
John Higgins (Scotland)          5-3 Ronnie O'Sullivan
Allister Carter                  5-3 Marco Fu (Hong Kong)

      

Round 5

(19-20 October; Best of nine frames)

Anthony Hamilton                 5-3 Tony Drago (Malta)
Dave Harold                      5-1 Barry Pinches
Ken Doherty (Ireland)            5-3 Paul Hunter
Mark J Williams (Wales)          5-1 Chris Small (Scotland)
John Higgins (Scotland)          5-3 James Wattana (Thailand)
Ronnie O'Sullivan                5-4 Andy Hicks
Marco Fu (Hong Kong)             5-2 Marcus Campbell (Scotland)
Allister Carter                  5-3 Stephen Hendry (Scotland)

Round 4

(17-19 October)

Tony Drago (Malta)               5-4 Stephen Lee
Anthony Hamilton                 5-3 Nigel Bond
Barry Pinches                    5-4 Terry Murphy (N.Ireland)
Dave Harold                      5-2 Alan McManus (Scotland)
Ken Doherty (Ireland)            5-1 Dave Finbow
Paul Hunter                      5-1 Joe Swail (N.Ireland)
Chris Small (Scotland)           5-2 Matthew Stevens (Wales)
Mark J Williams (Wales)          5-0 Gary Wilkinson
John Higgins (Scotland)          5-0 Dominic Dale
James Wattana (Thailand)         5-3 Jimmy White
Andy Hicks                       5-2 Fergal O'Brien (Ireland)
Ronnie O'Sullivan                5-1 Graeme Dott (Scotland) [147 by Ronnie]
Marcus Campbell (Scotland)       5-4 John Parrott
Marco Fu (Hong Kong)             5-3 Mark King
Allister Carter                  5-2 Jonathan Birch
Stephen Hendry (Scotland)        5-0 Noppadon Noppachorn (Thailand)

Round 3

(13-14, 16 October)

Stephen Lee                      5-0 Ian Brumby
Tony Drago (Malta)               5-1 Gerard Greene (N.Ireland)
Anthony Hamilton                 5-4 Mario Geudens (Belgium)
Nigel Bond                       5-1 Drew Henry (Scotland)
Barry Pinches                    5-3 Peter Ebdon
Terry Murphy (N.Ireland)         5-2 Jason Ferguson
Alan McManus (Scotland)          5-2 Mark Davis
Dave Harold                      5-4 Mark Selby
Ken Doherty (Ireland)            5-2 Paul Wykes
Dave Finbow                      5-2 Darren Morgan (Wales)
Paul Hunter                      5-4 Michael Judge (Ireland)
Joe Swail (N.Ireland)            5-3 Karl Burrows
Matthew Stevens (Wales)          5-0 Neal Foulds
Chris Small (Scotland)           5-3 Steve James
Mark J Williams (Wales)          5-1 Darren Clarke
Gary Wilkinson                   5-2 Chris Scanlon
John Higgins (Scotland)          5-4 Jimmy Michie
Dominic Dale                     5-0 David McLellan
Jimmy White                      5-4 Kristjan Helgason (Iceland)
James Wattana (Thailand)         5-3 Mark Fenton (Wales)
Fergal O'Brien (Ireland)         5-2 Joe Perry
Andy Hicks                       5-2 Mick Price
Ronnie O'Sullivan                5-3 Willie Thorne
Graeme Dott (Scotland)           5-3 Wayne Jones (Wales)
John Parrott                     5-1 Euan Henderson (Scotland)
Marcus Campbell (Scotland)       5-1 Billy Snaddon (Scotland)
Mark King                        5-2 Leo Fernandez (Ireland)
Marco Fu (Hong Kong)             w/o Quinten Hann (Australia)
Jonathan Birch                   5-2 Steve Davis
Allister Carter                  5-2 Brian Morgan
Stephen Hendry (Scotland)        5-2 Gary Ponting
Noppadon Noppachorn (Thailand)   5-1 Jamie Burnett (Scotland)

Round 2

(12-13 October)

Ian Brumby                       5-2 Matthew Couch (Scotland)
Gerard Greene (N.Ireland)        5-2 Phaitoon Phonbun (Thailand)
Mario Geudens (Belgium)          5-2 Alfie Burden
Drew Henry (Scotland)            5-2 Nick Dyson
Barry Pinches                    5-1 Paul Davies (Wales)
Jason Ferguson                   5-1 Craig MacGillivray (Scotland)
Mark Davis                       5-3 Dean Reynolds
Mark Selby                       5-4 Ian McCulloch
Paul Wykes                       5-2 Robin Hull (Finland)
Dave Finbow                      5-4 Dene O'Kane (New Zealand)
Michael Judge (Ireland)          5-4 Rod Lawler
Karl Burrows                     5-2 Lee Walker (Wales)
Neal Foulds                      5-2 Patrick Delsemme (Belgium)
Steve James                      5-4 John Lardner (Scotland)
Darren Clarke                    5-1 Nick Walker
Chris Scanlon                    5-1 Bradley Jones
Jimmy Michie                     5-2 Mehmet Husnu (Cyprus)
David McLellan                   5-4 Joe Johnson
Kristjan Helgason (Iceland)      5-2 Jason Prince (N.Ireland)
Mark Fenton (Wales)              5-2 Martin Clark
Joe Perry                        5-1 Munraj Pal
Mick Price                       5-2 Craig Harrison
Willie Thorne                    5-2 Peter Lines
Wayne Jones (Wales)              5-4 David Roe
Euan Henderson (Scotland)        5-3 Stuart Pettman
Marcus Campbell (Scotland)       5-1 Lee Richardson
Leo Fernandez (Ireland)          w/o Alain Robidoux (Canada)
Marco Fu (Hong Kong)             5-2 Anthony Davies (Wales)
Jonathan Birch                   5-2 Martin Dziewialtowski (Scotland)
Allister Carter                  5-2 John Read
Gary Ponting                     5-3 Mark Gray
Noppadon Noppachorn (Thailand)   5-2 David Gray

Round 1

(11-12 October)

Ian Brumby                       5-4 Leigh Griffin
Phaitoon Phonbun (Thailand)      5-3 Richard King
Mario Geudens (Belgium)          5-4 Steve Judd
Nick Dyson                       5-0 Shokat Ali (Pakistan)
Barry Pinches                    5-1 Tony Knowles
Craig MacGillivray (Scotland)    5-2 Wayne Saidler
Mark Davis                       5-2 Nick Terry
Mark Selby                       5-2 Stephen O'Connor (Ireland)
Robin Hull (Finland)             5-1 Tony Jones
Dene O'Kane (New Zealand)        5-2 Eddie Manning
Michael Judge (Ireland)          5-0 Paul Sweeny
Karl Burrows                     5-3 Peter McCullagh
Patrick Delsemme (Belgium)       5-3 Stuart Bingham
John Lardner (Scotland)          5-1 Robert Milkins
Darren Clarke                    5-1 Mark Bennett (Wales)
Chris Scanlon                    5-3 Hugh Abernethy (Scotland)
Mehmet Husnu (Cyprus)            5-3 Nick Pearce
David McLellan                   5-4 Dennis Taylor (N.Ireland)
Kristjan Helgason (Iceland)      5-3 Stefan Mazrocis
Mark Fenton (Wales)              5-2 Michael Holt
Munraj Pal                       5-2 Karl Broughton
Craig Harrison                   5-1 Patrick Wallace (N.Ireland)
Willie Thorne                    5-4 James Reynolds (Wales)
Wayne Jones (Wales)              5-3 Wayne Brown
Stuart Pettman                   5-2 Mike Dunn
Lee Richardson                   5-4 Troy Shaw
Leo Fernandez (Ireland)          5-2 Ryan Day (Wales)
Anthony Davies (Wales)           5-1 Gareth Chilcott (Wales)
Martin Dziewialtowski (Scotland) 5-1 Adrian Gunnell
Allister Carter                  5-3 Tony Chappel (Wales)
Mark Gray                        5-4 Stephen Maguire (Scotland)
Noppadon Noppachorn (Thailand)   5-0 Sean Storey

Back to the top

Related Pages

Internal

     
1994 New Skoda Grand Prix
1995 Skoda Grand Prix
1996 Grand Prix
1997 Grand Prix
1998 Grand Prix
1999 Grand Prix
2000 Grand Prix
2004 totesport Grand Prix
2005 Grand Prix
2006 Royal London Watches Grand Prix
2007 Royal London Watches Grand Prix
2008 Royal London Watches Grand Prix
2009 Grand Prix
2010 World Open

Grand Prix Finals (... see also the old version)

1998 Match stats
1999 Match stats

2004 Grand Prix Prediction Contest
2005 Grand Prix Prediction Contest

External

[ Results | Related Pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS |
Last Modified: Monday February 04 2008 Welsh Next