Snooker.org Frontpage
Make your picks in the Bulgarian Open Prediction Contest. Deadline: Oct 1, 3pm CEST.

Tournaments: 1999/2000: Ranking: British | Grand Prix | UK | China | Welsh | Malta | Thailand | Scottish | World

Liverpool Victoria UK Championship 1999

Bournemouth International Conference Centre , England (Tel: +44 (0) 1202 311304)
Nov 13-28, 1999 (BBC Nov 20-28)
WPBSA ranking tournament (#3 of 9)
£500,000 purse
 

Results

Players are English unless stated

Final

(28 November; Best of 19 frames)

Mark J Williams (Wales) 10-8 Matthew Stevens (Wales)

24-67 0-81 (81) 72-16 (60) 67-4 71-46 (65) 76-8
71-59 (58-41) 65-32 0-68 (60) 27-73 47-63 0-110 (110)
67-63 (50) 56-21 62-22  (46) 25-80 (75) 0-71 (71) 54-51 (50)

Semi-finals

(26-27 November)

Matthew Stevens (Wales) 9-7 John Higgins (Scotland)

58-70 9-76 (39) 66-46 (46) 53-13 21-90 (57)
4-76 (76) 66-41 (40) 48-69 17-68 (68) 76-0 (76)
73-0 (60) 62-61 (61) 36-63 (46) 71-14 (55) 77-49 93-0 (93)

      
Mark J Williams (Wales) 9-6 Stephen Hendry (Scotland)

1-80 (80) 40-91 (40-64) 92-6 (65) 7-124 (120)
18-65 (41) 83-0 (77) 92-0 (92) 98-14 (72) 14-78 (45)
77-2 (53) 22-76 61-46 71-37 75-12 (75) 89-16 (89)      
      

Quarter-finals

(24-25 November)

John Higgins (Scotland)          9-6 Michael Holt
Matthew Stevens (Wales)          9-3 Ronnie O'Sullivan
Mark J Williams (Wales)          9-1 Darren Morgan (Wales)
Stephen Hendry (Scotland)        9-5 Dave Harold

Round 5

(21-23 November)

John Higgins (Scotland)          9-4 Steve Davis
Michael Holt                     9-4 Lee Walker (Wales)
Matthew Stevens (Wales)          9-4 Joe Swail (N.Ireland)
Ronnie O'Sullivan                9-1 Anthony Hamilton
Mark J Williams (Wales)          9-8 Jimmy White
Darren Morgan (Wales)            9-7 Drew Henry (Scotland)
Dave Harold                      9-8 Ken Doherty (Ireland)
Stephen Hendry (Scotland)        9-3 Paul Wykes [147 by Hendry]

Round 4

(18-21 November)

John Higgins (Scotland)          9-5 Chris Small (Scotland)
Steve Davis                      9-5 Jamie Burnett (Scotland)
Lee Walker (Wales)               9-5 Jimmy Michie
Michael Holt			 9-1 Tony Drago (Malta)
Joe Swail (N.Ireland)            9-5 John Parrott
Matthew Stevens (Wales)          9-2 Nigel Bond
Anthony Hamilton                 9-5 Marco Fu (Hong Kong)
Ronnie O'Sullivan                9-2 Wayne Brown
Mark J Williams (Wales)          9-4 Michael Judge (Ireland)
Jimmy White                      9-5 Terry Murphy (N.Ireland)
Darren Morgan (Wales)            9-5 Shokat Ali (Pakistan)
Drew Henry (Scotland)            9-8 Stephen Lee
Ken Doherty (Ireland)            9-4 Graeme Dott (Scotland)
Dave Harold                      9-5 Paul Hunter
Paul Wykes                       9-7 Mark King
Stephen Hendry (Scotland)        9-6 Stuart Pettman

Round 3

(16-18 November)

John Higgins (Scotland)          9-3 David McLellan
Chris Small (Scotland)           9-3 Jonathan Birch
Steve Davis                      9-6 Paul Sweeny
Jamie Burnett (Scotland)         9-7 Ian Brumby
Lee Walker (Wales)               9-8 Fergal O'Brien (Ireland)
Jimmy Michie                     9-8 Andy Hicks
Michael Holt			 9-8 Alan McManus (Scotland)
Tony Drago (Malta)               9-6 Gary Ponting
John Parrott                     9-7 Joe Johnson
Joe Swail (N.Ireland)            9-4 Mark Fenton (Wales)
Matthew Stevens (Wales)          9-8 Joe Perry
Nigel Bond                       9-5 Alfie Burden
Anthony Hamilton                 9-7 David Roe
Marco Fu (Hong Kong)             9-3 Billy Snaddon (Scotland)
Ronnie O'Sullivan                9-3 Steve James
Wayne Brown                      9-6 James Wattana (Thailand)
Mark J Williams (Wales)          9-0 Mark Selby
Michael Judge (Ireland)          w/o Quinten Hann (Australia)
Jimmy White                      9-6 Paul Davies (Wales)
Terry Murphy (N.Ireland)         9-6 Robert Milkins
Shokat Ali (Pakistan)            9-4 Peter Ebdon
Darren Morgan (Wales)            9-8 David Gray
Stephen Lee                      9-4 Patrick Wallace (N.Ireland)
Drew Henry (Scotland)            9-4 Dominic Dale (Wales)
Ken Doherty (Ireland)            9-2 Mark Gray
Graeme Dott (Scotland)           9-2 Anthony Davies (Wales)
Paul Hunter                      9-6 Phaitoon Phonbun (Thailand)
Dave Harold                      9-3 Mick Price
Mark King                        9-2 Stephen Maguire (Scotland)
Paul Wykes                       9-3 Gary Wilkinson
Stephen Hendry (Scotland)        9-8 Jason Ferguson
Stuart Pettman                   9-7 Brian Morgan

Round 2

(14-15 November)

David McLellan                   w/o Alain Robidoux (Canada)
Jonathan Birch                   6-3 Stuart Bingham
Paul Sweeny                      6-2 Matthew Couch (Scotland)
Ian Brumby                       6-2 Euan Henderson (Scotland)
Lee Walker (Wales)               6-4 Sean Storey
Jimmy Michie                     6-4 Gareth Chilcott (Wales)
Michael Holt			 6-4 Peter Lines
Gary Ponting                     6-3 Allister Carter
Joe Johnson                      6-4 Tony Jones
Mark Fenton (Wales)              6-0 Jason Prince (N.Ireland)
Joe Perry                        6-3 Martin Dziewialtowski (Scotland)
Alfie Burden                     6-5 Nick Pearce
David Roe                        6-5 Mehmet Husnu (Cyprus)
Marco Fu (Hong Kong)             6-0 Craig Harrison
Steve James                      6-4 Karl Burrows
Wayne Brown			 6-2 Nick Walker
Mark Selby			 6-4 John Read
Michael Judge (Ireland)          6-3 Gerard Greene (N.Ireland)
Paul Davies (Wales)              6-3 Wayne Jones (Wales)
Robert Milkins                   6-2 Rod Lawler
Shokat Ali (Pakistan)            6-3 Dean Reynolds
David Gray                       6-4 John Lardner (Scotland)
Patrick Wallace (N.Ireland)      6-4 Marcus Campbell (Scotland)
Drew Henry (Scotland)            6-2 Mark Davis
Mark Gray			 6-2 Martin Clark
Anthony Davies (Wales)           6-3 Bradley Jones
Phaitoon Phonbun (Thailand)      6-5 Dave Finbow
Mick Price                       6-5 Steve Judd
Stephen Maguire (Scotland)       6-4 Ian McCulloch
Paul Wykes                       6-2 Willie Thorne
Jason Ferguson                   6-3 Troy Shaw
Stuart Pettman                   6-2 Neal Foulds

Round 1

(13-14 November)

David McLellan                   6-4 Mark Bennett (Wales)
Stuart Bingham			 6-5 Kristjan Helgason (Iceland)
Paul Sweeny			 6-5 Leigh Griffin
Ian Brumby			 6-1 Chris Scanlon
Sean Storey			 6-2 Adrian Gunnell
Gareth Chilcott (Wales)          6-2 Dene O'Kane (New Zealand)
Michael Holt			 6-5 James Reynolds (Wales)
Allister Carter			 6-3 Stephen O'Connor (Ireland)
Tony Jones                       6-5 Hugh Abernethy (Scotland)
Mark Fenton (Wales)              6-1 Dennis Taylor (N.Ireland)
Martin Dziewialtowski (Scotland) 6-2 Munraj Pal
Nick Pearce			 6-2 Peter McCullagh
Mehmet Husnu (Cyprus)            6-5 Tony Chappel (Wales)
Craig Harrison                   6-3 Craig MacGillivray (Scotland)
Karl Burrows			 6-5 Barry Pinches
Wayne Brown			 6-3 Lee Richardson
Mark Selby			 6-3 Tony Knowles
Michael Judge (Ireland)          6-3 Mario Geudens (Belgium)
Wayne Jones (Wales)              6-3 Leo Fernandez (Ireland)
Robert Milkins			 6-2 Karl Broughton
Shokat Ali (Pakistan)            6-3 Nick Dyson
John Lardner (Scotland)          6-3 Wayne Saidler
Patrick Wallace (N.Ireland)      6-5 Darren Clarke
Mark Davis			 6-2 Patrick Delsemme (Belgium)
Mark Gray			 6-0 Eddie Manning
Anthony Davies (Wales)           6-2 Ryan Day (Wales)
Phaitoon Phonbun (Thailand)      6-2 Richard King
Steve Judd                       6-2 Nick Terry
Stephen Maguire (Scotland)       6-5 Stefan Mazrocis
Willie Thorne                    6-2 Mike Dunn
Troy Shaw                        6-3 Robin Hull (Finland)
Stuart Pettman                   6-3 Noppadon Noppachorn (Thailand)
      

Back to the top

Related Pages

Internal

     
1994 Royal Liver Assurance UK Championship
1995 Royal Liver Assurance UK Championship
1996 UK Championship
1997 Liverpool Victoria UK Championship
1998 Liverpool Victoria UK Championship
1999 Liverpool Victoria UK Championship
2000 Liverpool Victoria UK Championship
2001 UK Championship
2002 PowerHouse UK Championship
2003 Travis Perkins UK Championship
2004 Travis Perkins UK Championship
2005 Travis Perkins UK Championship
2006 Maplin Electronics UK Championship
2007 Maplin UK Championship
2008 Maplin UK Championship
2009 Pukka Pies UK Championship
2010 UK Championship
2011 williamhill.com UK Championship
2012 williamhill.com UK Championship

UK Finals (Old version)

1998 Match stats
1999 Match stats

2003 UK Championship Prediction Contest
2004 UK Championship Prediction Contest
2005 UK Championship Prediction Contest
2006 UK Championship Prediction Contest
2007 UK Championship Prediction Contest
2008 UK Championship Prediction Contest
2009 UK Championship Prediction Contest
2010 UK Championship Prediction Contest
2011 UK Championship Prediction Contest
2012 UK Championship Prediction Contest

UK Championship Cumulative Rankings (2004-2012)

External

[ Results | Related Pages ]

Contact » | Search » | A – Z » | credits » | About » | RSS | |
Last Modified: Monday February 04 2008 Welsh Next