snooker.org Frontpage
Home: Tournaments: 2023/2024: What's new | Live | Results | Upcoming | Finals | Calendar | Main Tour players | All players | Match stats
Twitter

WSF Championship

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; Type: Amateur; Defending champion: Ma Hailong; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (499)
Final
(Winner: €10,000; Runner-up: €4,000)
Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 5-0 China Gao Yang (a) Head to head Details 
8,000€ to be paid immediately following the event. A further 2,000€ will be withheld until participation in first qualifying match on World Snooker Tour. Re-rack in frame 1.
Cheung needed a snooker in frame 4.

58-14, 91-22 (52), 68-22, 69-60 (GY 53),91-42 (60)

Referee: Hristo Ivanov

Cheung Ka Wai earns a spot on the World Snooker Tour for 2024/2025 and 2025/2026.

This will be his first time as a pro.

Semifinals
(Losers receive €2,000)
Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 4-0 Ukraine Iulian Boiko (a)   Details 

138-0 (138), 115-17 (111), 57-17, 92-10 (65)

Cheung's 138 in the first frame was the highest break of the event (´┐Ż600)

China Gao Yang (a) 4-3 England Daniel Womersley (a)   Details 

50-22, 75-1, 22-62, 49-66, 69-29, 45-66, 75-4

Quarterfinals
(Losers receive €800)
Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 4-2 England Oliver Sykes (a)   Details 
Ukraine Iulian Boiko (a) 4-3 China Wang Yuchen (a)   Details 
England Daniel Womersley (a) 4-3 Latvia Rodion Judin (a)   Details 

Womersley was 0-3 down.

China Gao Yang (a) 4-2 Thailand Nattanapong Chaikul (a)   Details 
Round 4
(Last 16; Losers receive €400)
1 England Oliver Sykes (a) 4-3 England Hayden Staniland (a)   Details 
2 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 4-0 England Harvey Chandler (a) Head to head Details 
3 China Wang Yuchen (a) 4-3 England Ryan Davies (a)   Details 
4 Ukraine Iulian Boiko (a) 4-2 Austria Florian Nüßle (a) Head to head Details 
5 Latvia Rodion Judin (a) 4-2 England Hamim Hussain (a)   Details 
6 England Daniel Womersley (a) 4-1 England Luke Simmonds (a)   Details 
7 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 4-1 England Steven Hallworth (a)   Details 
8 China Gao Yang (a) 4-3 India Kreishh Gurbaxani (a)   Details 
Round 3
(Last 32)
1 England Oliver Sykes (a) 4-3 England Gary Milne (a)   Details 
2 England Hayden Staniland (a) 4-2 England Nathan Jones (a)   Details 
3 England Harvey Chandler (a) 4-1 France Brian Ochoiski (a) Head to head Details 
4 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 4-1 England Luke Pinches (a) Head to head Details 
5 England Ryan Davies (a) 4-2 England Callum Beresford (a)   Details 
6 China Wang Yuchen (a) 4-1 Poland Antoni Kowalski (a)   Details 
7 Austria Florian Nüßle (a) 4-0 China Deng Haohui (a)   Details 
8 Ukraine Iulian Boiko (a) 4-0 Wales Duane Jones (a)   Details 
9 England Hamim Hussain (a) 4-1 England Aidan Murphy (a)   Details 
10 Latvia Rodion Judin (a) 4-3 Germany Umut Dikme (a) Head to head Details 
11 England Daniel Womersley (a) 4-3 England Josh Mulholland (a)   Details 
12 England Luke Simmonds (a) 4-3 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a)   Details 
13 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 4-0 England Halim Hussain (a)   Details 
14 England Steven Hallworth (a) 4-2 Albania Kledio Kaci (a)   Details 
15 India Kreishh Gurbaxani (a) 4-3 Moldova Vladislav Gradinari (a)   Details 
16 China Gao Yang (a) 4-1 Poland Mateusz Baranowski (a)   Details 
Round 2
(Last 64)
1 England Oliver Sykes (a) 4-1 Wales Alex Taubman (a)   Details 
2 England Gary Milne (a) 4-3 Malta Aaron Busuttil (a)   Details 
3 England Nathan Jones (a) 4-0 Wales Alfie Davies (a)   Details 
4 England Hayden Staniland (a) 4-3 China Lei Peifan (a)   Details 
5 England Harvey Chandler (a) 4-0 England Matthew Hulatt (a)   Details 
6 France Brian Ochoiski (a) 4-1 England Connor Benzey (a)   Details 
7 England Luke Pinches (a) 4-2 Hong Kong Wallace Wong (a)   Details 
8 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 4-0 Austria Oskar Charlesworth (a)   Details 
9 England Ryan Davies (a) 4-0 Bahrain Mohammed Ali (a)   Details 
10 England Callum Beresford (a) 4-3 Northern Ireland Fergal Quinn (a)   Details 
11 China Wang Yuchen (a) 4-0 Bulgaria Velian Dimitrov (a)   Details 
12 Poland Antoni Kowalski (a) 4-1 England Kuldesh Johal (a)   Details 
13 China Deng Haohui (a) 4-0 Wales Zac Cosker (a)   Details 
14 Austria Florian Nüßle (a) 4-0 Czech Republic Ales Herout (a)   Details 
15 Wales Duane Jones (a) 4-2 Jamaica Rory McLeod (a)   Details 
16 Ukraine Iulian Boiko (a) 4-3 England Barry Pinches (a)   Details 
17 England Aidan Murphy (a) 4-0 China Gong Chenzhi (a)   Details 
18 England Hamim Hussain (a) 4-1 Latvia Artemijs Zizins (a)   Details 
19 Latvia Rodion Judin (a) 4-2 India Asutosh Padhy (a)   Details 
20 Germany Umut Dikme (a) 4-0 Romania Alexandru-George Florescu (a)   Details 
21 England Josh Mulholland (a) 4-2 Scotland Jack Borwick (a)   Details 
22 England Daniel Womersley (a) 4-0 England Kian Dennett (a)   Details 
23 England Luke Simmonds (a) 4-0 Bosnia and Herzegovina Eldar Karamehmedovic (a)   Details 
24 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a) 4-2 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a)   Details 
25 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 4-0 Hungary Bulcsu Revesz (a)   Details 
26 England Halim Hussain (a) 4-3 Ukraine Denys Khmelevskyi (a)   Details 
decided on the black
27 Albania Kledio Kaci (a) 4-0 England Craig Steadman (a)   Details 
28 England Steven Hallworth (a) 4-1 Northern Ireland Joel Connolly (a) Head to head Details 
29 India Kreishh Gurbaxani (a) 4-2 England Mitchell Travis (a)   Details 
30 Moldova Vladislav Gradinari (a) 4-2 England Paul Deaville (a)   Details 
31 Poland Mateusz Baranowski (a) 4-3 Northern Ireland Robbie McGuigan (a)   Details 
32 China Gao Yang (a) 4-3 England Sean Maddocks (a) Head to head Details 
Round 1
(Last 86)
1 Wales Alex Taubman (a) 4-0 Israel Shachar Ruberg (a)   Details 
2 England Nathan Jones (a) 4-0 Austria Maximilian Pfleger (a)   Details 
3 England Hayden Staniland (a) 4-0 England Jay Bullen (a)   Details 
4 England Harvey Chandler (a) 4-2 South Africa Abdul Mutalieb Allie (a)   Details 
5 Austria Oskar Charlesworth (a) 4-0 England Tony Knowles (a)   Details 
6 England Ryan Davies (a) 4-1 Belgium Sybren Sokolowski (a)   Details 
Davies made a century and two 50+ breaks.
7 Bulgaria Velian Dimitrov (a) 4-3 Ukraine Artem Surzhykov (a)   Details 
8 Poland Antoni Kowalski (a) 4-0 Germany Manuel Ederer (a)   Details 
9 Wales Zac Cosker (a) 4-0 Albania Besar Spahiu (a)   Details 
10 Austria Florian Nüßle (a) 4-0 England Phil O'Kane (a) Head to head Details 
11 Ukraine Iulian Boiko (a) 4-2 England Ryan Gibson (a)   Details 
12 England Aidan Murphy (a) 4-1 Belgium Nick Jansen (a)   Details 
13 Latvia Rodion Judin (a) 4-2 England Patrick Whelan (a) Head to head Details 
14 Romania Alexandru-George Florescu (a) w/o Mongolia Bayarsaikhan Narantuya (af)   Details 
15 England Josh Mulholland (a) 4-0 England Andrew Greaves (a)   Details 
16 England Kian Dennett (a) 4-0 Libya Salah Grira (a)   Details 
17 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a) 4-3 Thailand Narongdat Takantong (a)   Details 
18 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 4-0 Malta Alex Borg (a)   Details 
19 Northern Ireland Joel Connolly (a) w/o Romania Tudor Chitu (a)   Details 
20 England Mitchell Travis (a) 4-2 Poland Marcin Nitschke (a)   Details 
21 Moldova Vladislav Gradinari (a) 4-3 England Mark Anthony Taylor (a)   Details 
decided on the final black
22 England Sean Maddocks (a) 4-3 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a)   Details 
decided on the final black

WSF Championship - Group A

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Malta Aaron Busuttil (a) 4 4 0 12 9 3 6 4
2 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 4 3 1 12 8 4 4 3
3 England Chae Ross (a) 4 2 2 10 4 6 -2 2
4 Belgium Olivier Pechenart (a) 4 1 3 10 1 9 -8 1
5 Pakistan Muhammad Awais (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 Malta Aaron Busuttil (a) 3-2 Thailand Nattanapong Chaikul (a)   Details 
2 Belgium Olivier Pechenart (a) w/o Pakistan Muhammad Awais (a)   Details 
3 Thailand Nattanapong Chaikul (a) w/o Pakistan Muhammad Awais (a)   Details 

Both players were missing at the beginning but Chaikul came in time.

4 England Chae Ross (a) 3-0 Belgium Olivier Pechenart (a)   Details 
5 England Chae Ross (a) w/o Pakistan Muhammad Awais (a)   Details 
6 Malta Aaron Busuttil (a) 3-1 Belgium Olivier Pechenart (a)   Details 
7 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 3-0 Belgium Olivier Pechenart (a)   Details 
8 Malta Aaron Busuttil (a) 3-0 England Chae Ross (a)   Details 
9 Thailand Nattanapong Chaikul (a) 3-1 England Chae Ross (a)   Details 
10 Malta Aaron Busuttil (a) w/o Pakistan Muhammad Awais (a)   Details 

WSF Championship - Group B

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 France Brian Ochoiski (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a) 4 3 1 17 11 6 5 3
3 England Louis Wakelin (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
4 Wales Bradley Tyson (a) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 England Colin Mitchell (a) 4 0 4 13 1 12 -11 0
1 England Louis Wakelin (a) 3-0 England Colin Mitchell (a)   Details 
2 France Brian Ochoiski (a) 3-2 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a)   Details 
3 England Louis Wakelin (a) 3-1 Wales Bradley Tyson (a)   Details 
4 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a) 3-0 England Colin Mitchell (a)   Details 
5 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a) 3-2 Wales Bradley Tyson (a)   Details 
6 France Brian Ochoiski (a) 3-1 England Colin Mitchell (a)   Details 
7 France Brian Ochoiski (a) 3-0 England Louis Wakelin (a)   Details 
8 Wales Bradley Tyson (a) 3-0 England Colin Mitchell (a)   Details 
9 Mongolia Orgil Nasanbuyan (a) 3-1 England Louis Wakelin (a)   Details 
10 France Brian Ochoiski (a) 3-0 Wales Bradley Tyson (a)   Details 

WSF Championship - Group C

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Connor Benzey (a) 4 3 1 10 7 3 4 3
2 Malta Alex Borg (a) 4 3 1 9 6 3 3 3
3 Ireland Sean King (a) 4 2 2 9 3 6 -3 2
4 Romania Cristian Surdea (a) 4 2 2 10 3 7 -4 2
5 Albania Fatosh Dervishaj (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 Malta Alex Borg (a) 3-0 Ireland Sean King (a)   Details 
2 England Connor Benzey (a) w/o Albania Fatosh Dervishaj (a)   Details 
3 England Connor Benzey (a) 3-0 Ireland Sean King (a)   Details 
4 Malta Alex Borg (a) 3-0 Romania Cristian Surdea (a)   Details 
5 Ireland Sean King (a) 3-0 Romania Cristian Surdea (a)   Details 
6 Malta Alex Borg (a) w/o Albania Fatosh Dervishaj (a)   Details 

Borg won, but Dervishaj did not compete in any other match. So, the score was scratched from the WPBSA board.

7 Romania Cristian Surdea (a) w/o Albania Fatosh Dervishaj (a)   Details 
8 England Connor Benzey (a) 3-0 Malta Alex Borg (a)   Details 
9 Ireland Sean King (a) w/o Albania Fatosh Dervishaj (a)   Details 
10 Romania Cristian Surdea (a) 3-1 England Connor Benzey (a)   Details 

WSF Championship - Group D

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Hong Kong Wallace Wong (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 Romania Tudor Chitu (a) 4 3 1 18 11 7 4 3
3 Bulgaria Viktor Iliev (a) 4 2 2 14 8 6 2 2
4 England John Nicholson (a) 4 1 3 16 5 11 -6 1
5 England Steven Croker (a) 4 0 4 15 3 12 -9 0
1 England John Nicholson (a) 3-2 England Steven Croker (a)   Details 
2 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-2 Romania Tudor Chitu (a)   Details 
3 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-0 England John Nicholson (a)   Details 
4 Bulgaria Viktor Iliev (a) 3-0 England Steven Croker (a)   Details 
5 Romania Tudor Chitu (a) 3-2 England John Nicholson (a)   Details 
6 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-0 Bulgaria Viktor Iliev (a)   Details 
7 Bulgaria Viktor Iliev (a) 3-0 England John Nicholson (a)   Details 
8 Romania Tudor Chitu (a) 3-0 England Steven Croker (a)   Details 
9 Hong Kong Wallace Wong (a) 3-1 England Steven Croker (a)   Details 
10 Romania Tudor Chitu (a) 3-2 Bulgaria Viktor Iliev (a)   Details 

WSF Championship - Group E

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Barry Pinches (a) 4 4 0 9 9 0 9 4
2 Mongolia Bayarsaikhan Narantuya (af) 4 3 1 9 6 3 3 3
3 Albania Bulent Fazliu (a) 4 2 2 9 3 6 -3 2
4 England Harry Flower (a) 4 1 3 9 0 9 -9 1
5 Bosnia and Herzegovina Eldar Cormehmedovic (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 England Barry Pinches (a) 3-0 England Harry Flower (a)   Details 
2 Mongolia Bayarsaikhan Narantuya (af) w/o Bosnia and Herzegovina Eldar Cormehmedovic (a)   Details 
3 England Barry Pinches (a) w/o Bosnia and Herzegovina Eldar Cormehmedovic (a)   Details 
4 Albania Bulent Fazliu (a) 3-0 England Harry Flower (a)   Details 
5 England Harry Flower (a) w/o Bosnia and Herzegovina Eldar Cormehmedovic (a)   Details 
6 Mongolia Bayarsaikhan Narantuya (af) 3-0 Albania Bulent Fazliu (a)   Details 
7 England Barry Pinches (a) 3-0 Mongolia Bayarsaikhan Narantuya (af)   Details 
8 Albania Bulent Fazliu (a) w/o Bosnia and Herzegovina Eldar Cormehmedovic (a)   Details 
9 England Barry Pinches (a) 3-0 Albania Bulent Fazliu (a)   Details 
10 Mongolia Bayarsaikhan Narantuya (af) 3-0 England Harry Flower (a)   Details 

WSF Championship - Group F

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Luke Simmonds (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
2 Belgium Sybren Sokolowski (a) 4 3 1 16 10 6 4 3
3 Wales Jack Bradford (a) 4 2 2 19 9 10 -1 2
3 Hong Kong Lee Tsz Ho (a) 4 2 2 19 9 10 -1 2
5 Libya Kusai Sharif (a) 4 0 4 16 4 12 -8 0
1 England Luke Simmonds (a) 3-0 Libya Kusai Sharif (a)   Details 
2 Belgium Sybren Sokolowski (a) 3-1 Hong Kong Lee Tsz Ho (a)   Details 
3 Hong Kong Lee Tsz Ho (a) 3-2 England Luke Simmonds (a)   Details 
4 Wales Jack Bradford (a) 3-2 Libya Kusai Sharif (a)   Details 
5 England Luke Simmonds (a) 3-1 Wales Jack Bradford (a)   Details 
6 Belgium Sybren Sokolowski (a) 3-0 Libya Kusai Sharif (a)   Details 
7 Belgium Sybren Sokolowski (a) 3-2 Wales Jack Bradford (a)   Details 
8 Hong Kong Lee Tsz Ho (a) 3-2 Libya Kusai Sharif (a)   Details 
9 England Luke Simmonds (a) 3-1 Belgium Sybren Sokolowski (a)   Details 
10 Wales Jack Bradford (a) 3-2 Hong Kong Lee Tsz Ho (a)   Details 

WSF Championship - Group G

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a) 4 4 0 12 12 0 12 4
2 England Tony Knowles (a) 4 3 1 13 9 4 5 3
3 Morocco Faggane El Mehdi (a) 4 2 2 13 6 7 -1 2
4 Spain Juan Pedro Duran (a) 4 1 3 15 4 11 -7 1
5 Libya Seraj Eldughrey (a) 4 0 4 15 3 12 -9 0
1 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a) 3-0 Spain Juan Pedro Duran (a)   Details 
2 England Tony Knowles (a) 3-0 Libya Seraj Eldughrey (a)   Details 
3 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a) 3-0 Morocco Faggane El Mehdi (a)   Details 
4 Spain Juan Pedro Duran (a) 3-2 Libya Seraj Eldughrey (a)   Details 
5 Morocco Faggane El Mehdi (a) 3-0 Spain Juan Pedro Duran (a)   Details 
6 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a) 3-0 England Tony Knowles (a)   Details 
7 England Tony Knowles (a) 3-0 Morocco Faggane El Mehdi (a)   Details 
8 Thailand Wiphu Phuthisabodi (a) 3-0 Libya Seraj Eldughrey (a)   Details 
9 Morocco Faggane El Mehdi (a) 3-1 Libya Seraj Eldughrey (a)   Details 
10 England Tony Knowles (a) 3-1 Spain Juan Pedro Duran (a)   Details 

WSF Championship - Group H

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Paul Deaville (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 England Nathan Jones (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
3 Hong Kong Ng On Yee (af) 4 2 2 15 7 8 -1 2
4 Belgium Daan Leyssen (a) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 Albania Luan Aliu (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Belgium Daan Leyssen (a) 3-0 Albania Luan Aliu (a)   Details 
2 England Paul Deaville (a) 3-2 England Nathan Jones (a)   Details 
3 Hong Kong Ng On Yee (af) 3-2 Belgium Daan Leyssen (a)   Details 
4 England Nathan Jones (a) 3-0 Albania Luan Aliu (a)   Details 
5 England Paul Deaville (a) 3-0 Belgium Daan Leyssen (a)   Details 
6 Hong Kong Ng On Yee (af) 3-0 Albania Luan Aliu (a)   Details 
7 England Nathan Jones (a) 3-1 Hong Kong Ng On Yee (af)   Details 
8 England Paul Deaville (a) 3-0 Albania Luan Aliu (a)   Details 
9 England Nathan Jones (a) 3-1 Belgium Daan Leyssen (a)   Details 
10 England Paul Deaville (a) 3-0 Hong Kong Ng On Yee (af)   Details 

WSF Championship - Group I

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Albania Kledio Kaci (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 Israel Shachar Ruberg (a) 4 3 1 13 9 4 5 3
3 England Brandon Hall (a) 4 2 2 17 9 8 1 2
4 England Stuart Watson (a) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 Romania Filip-Andrei Balanescu (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Israel Shachar Ruberg (a) 3-0 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 
2 England Brandon Hall (a) 3-2 England Stuart Watson (a)   Details 
3 Israel Shachar Ruberg (a) 3-1 England Brandon Hall (a)   Details 
4 Albania Kledio Kaci (a) 3-1 England Stuart Watson (a)   Details 
5 England Brandon Hall (a) 3-0 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 
6 Albania Kledio Kaci (a) 3-0 Israel Shachar Ruberg (a)   Details 
7 England Stuart Watson (a) 3-0 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 
8 Albania Kledio Kaci (a) 3-2 England Brandon Hall (a)   Details 
9 Albania Kledio Kaci (a) 3-0 Romania Filip-Andrei Balanescu (a)   Details 
10 Israel Shachar Ruberg (a) 3-0 England Stuart Watson (a)   Details 

WSF Championship - Group J

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Gary Milne (a) 4 4 0 16 12 4 8 4
2 Moldova Vladislav Gradinari (a) 4 3 1 14 11 3 8 3
3 Hong Kong Chau Hon Man (a) 4 2 2 12 6 6 0 2
4 England Philip Blackburn (a) 4 1 3 13 3 10 -7 1
5 Albania Mohamed Aboudy (a) 4 0 4 15 3 12 -9 0
1 Moldova Vladislav Gradinari (a) 3-0 Albania Mohamed Aboudy (a)   Details 
2 England Gary Milne (a) 3-0 England Philip Blackburn (a)   Details 
3 England Gary Milne (a) 3-2 Moldova Vladislav Gradinari (a)   Details 
4 Hong Kong Chau Hon Man (a) 3-0 Albania Mohamed Aboudy (a)   Details 
5 England Gary Milne (a) 3-2 Albania Mohamed Aboudy (a)   Details 
6 Hong Kong Chau Hon Man (a) 3-0 England Philip Blackburn (a)   Details 
7 Moldova Vladislav Gradinari (a) 3-0 England Philip Blackburn (a)   Details 
8 England Gary Milne (a) 3-0 Hong Kong Chau Hon Man (a)   Details 
9 Moldova Vladislav Gradinari (a) 3-0 Hong Kong Chau Hon Man (a)   Details 
10 England Philip Blackburn (a) 3-1 Albania Mohamed Aboudy (a)   Details 

WSF Championship - Group K

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 India Asutosh Padhy (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 England Ryan Gibson (a) 4 3 1 14 9 5 4 3
3 Ukraine Taras Ulianchenko (a) 4 2 2 16 9 7 2 2
4 Egypt Ahmed Badr (a) 4 1 3 15 4 11 -7 1
5 Albania Fidan Krasniqi (a) 4 0 4 15 3 12 -9 0
1 England Ryan Gibson (a) 3-1 Albania Fidan Krasniqi (a)   Details 
2 India Asutosh Padhy (a) 3-2 Ukraine Taras Ulianchenko (a)   Details 
3 India Asutosh Padhy (a) 3-0 Albania Fidan Krasniqi (a)   Details 
4 Ukraine Taras Ulianchenko (a) 3-1 Egypt Ahmed Badr (a)   Details 
5 England Ryan Gibson (a) 3-1 Ukraine Taras Ulianchenko (a)   Details 
6 India Asutosh Padhy (a) 3-0 Egypt Ahmed Badr (a)   Details 
7 Ukraine Taras Ulianchenko (a) 3-0 Albania Fidan Krasniqi (a)   Details 
8 England Ryan Gibson (a) 3-0 Egypt Ahmed Badr (a)   Details 
9 Egypt Ahmed Badr (a) 3-2 Albania Fidan Krasniqi (a)   Details 
10 India Asutosh Padhy (a) 3-0 England Ryan Gibson (a)   Details 

WSF Championship - Group L

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 China Gong Chenzhi (a) 4 4 0 9 9 0 9 4
2 Poland Antoni Kowalski (a) 4 3 1 10 6 4 2 3
3 England Dylan Smith (a) 4 2 2 11 4 7 -3 2
4 Albania Dorjan Maknori (a) 4 1 3 10 1 9 -8 1
5 Bulgaria Bratislav Krastev (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 Albania Dorjan Maknori (a) w/o Bulgaria Bratislav Krastev (a)  
2 China Gong Chenzhi (a) 3-0 England Dylan Smith (a)   Details 
3 China Gong Chenzhi (a) 3-0 Albania Dorjan Maknori (a)   Details 
4 England Dylan Smith (a) w/o Bulgaria Bratislav Krastev (a)  
5 England Dylan Smith (a) 3-1 Albania Dorjan Maknori (a)   Details 
6 China Gong Chenzhi (a) w/o Bulgaria Bratislav Krastev (a)  
7 Poland Antoni Kowalski (a) 3-0 Albania Dorjan Maknori (a)   Details 
8 China Gong Chenzhi (a) 3-0 Poland Antoni Kowalski (a)   Details 

In frame 3, Gong Chenzhi missed the 15th black en route to what would have been the first ever maximum of the WSF Championship

9 Poland Antoni Kowalski (a) 3-1 England Dylan Smith (a)   Details 
10 Poland Antoni Kowalski (a) w/o Bulgaria Bratislav Krastev (a)  

WSF Championship - Group M

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Daniel Womersley (a) 3 3 0 11 9 2 7 3
2 Wales Alex Taubman (a) 3 2 1 9 6 3 3 2
3 Turkey Melih Egemen (a) 3 1 2 11 4 7 -3 1
4 Mongolia Uvgunburged Davaasuren (a) 3 0 3 11 2 9 -7 0
1 England Daniel Womersley (a) 3-1 Mongolia Uvgunburged Davaasuren (a)   Details 
2 Wales Alex Taubman (a) 3-0 Turkey Melih Egemen (a)   Details 
3 England Daniel Womersley (a) 3-1 Turkey Melih Egemen (a)   Details 
4 England Daniel Womersley (a) 3-0 Wales Alex Taubman (a) Head to head Details 
5 Turkey Melih Egemen (a) 3-1 Mongolia Uvgunburged Davaasuren (a)   Details 
6 Wales Alex Taubman (a) 3-0 Mongolia Uvgunburged Davaasuren (a)   Details 

WSF Championship - Group N

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings.
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Latvia Artemijs Zizins (a) 4 4 0 16 12 4 8 4
2 Austria Maximilian Pfleger (a) 4 2 2 15 8 7 1 2
3 England Bradley Cowdroy (a) 4 2 2 15 8 7 1 2
4 Israel Yaron Bodor (a) 4 2 2 17 8 9 -1 2
5 Morocco El Mokri Idriss (a) 4 0 4 15 3 12 -9 0
1 Israel Yaron Bodor (a) 3-2 Morocco El Mokri Idriss (a)   Details 
2 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-1 Austria Maximilian Pfleger (a)   Details 
3 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-2 Israel Yaron Bodor (a)   Details 
4 Austria Maximilian Pfleger (a) 3-1 England Bradley Cowdroy (a)   Details 
5 Austria Maximilian Pfleger (a) 3-0 Morocco El Mokri Idriss (a)   Details 
6 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-1 England Bradley Cowdroy (a)   Details 
7 Israel Yaron Bodor (a) 3-1 Austria Maximilian Pfleger (a)   Details 
8 England Bradley Cowdroy (a) 3-1 Morocco El Mokri Idriss (a)   Details 
9 England Bradley Cowdroy (a) 3-0 Israel Yaron Bodor (a)   Details 
10 Latvia Artemijs Zizins (a) 3-0 Morocco El Mokri Idriss (a)   Details 

WSF Championship - Group O

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Northern Ireland Robbie McGuigan (a) 4 4 0 16 12 4 8 4
2 Germany Manuel Ederer (a) 4 3 1 15 10 5 5 3
3 Ireland Paddy Brady (a) 4 2 2 13 6 7 -1 2
4 England Mark Vincent (a) 4 1 3 15 5 10 -5 1
5 Mongolia Nyamdavaa Purevsuren (a) 4 0 4 17 5 12 -7 0
1 Germany Manuel Ederer (a) 3-0 Ireland Paddy Brady (a)   Details 
2 Northern Ireland Robbie McGuigan (a) 3-1 England Mark Vincent (a)   Details 
3 Ireland Paddy Brady (a) 3-0 England Mark Vincent (a)   Details 
4 Germany Manuel Ederer (a) 3-1 Mongolia Nyamdavaa Purevsuren (a)   Details 
5 Ireland Paddy Brady (a) 3-1 Mongolia Nyamdavaa Purevsuren (a)   Details 
6 Northern Ireland Robbie McGuigan (a) 3-1 Germany Manuel Ederer (a)   Details 
7 Northern Ireland Robbie McGuigan (a) 3-2 Mongolia Nyamdavaa Purevsuren (a)   Details 
8 Germany Manuel Ederer (a) 3-1 England Mark Vincent (a)   Details 
9 Northern Ireland Robbie McGuigan (a) 3-0 Ireland Paddy Brady (a)   Details 
10 England Mark Vincent (a) 3-1 Mongolia Nyamdavaa Purevsuren (a)   Details 

WSF Championship - Group P

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 China Deng Haohui (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 Northern Ireland Joel Connolly (a) 4 3 1 15 10 5 5 3
3 England Garry Coulson (a) 4 1 3 11 5 6 -1 1
4 England Mason Wilson (a) 4 1 3 13 3 10 -7 1
5 Albania Muhamet Bllaca (a) 4 1 3 10 1 9 -8 1
1 England Garry Coulson (a) 3-0 England Mason Wilson (a)   Details 
2 China Deng Haohui (a) 3-0 Albania Muhamet Bllaca (a)   Details 
3 China Deng Haohui (a) 3-0 England Garry Coulson (a)   Details 
4 Northern Ireland Joel Connolly (a) 3-0 Albania Muhamet Bllaca (a)   Details 
5 China Deng Haohui (a) 3-1 Northern Ireland Joel Connolly (a)   Details 
6 England Mason Wilson (a) 3-1 Albania Muhamet Bllaca (a)   Details 
7 China Deng Haohui (a) 3-0 England Mason Wilson (a)   Details 
8 Northern Ireland Joel Connolly (a) 3-2 England Garry Coulson (a)   Details 
9 Northern Ireland Joel Connolly (a) 3-0 England Mason Wilson (a)   Details 
10 Albania Muhamet Bllaca (a) w/o England Garry Coulson (a)  
Group winers were already decided and match was not held.

WSF Championship - Group Q

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Germany Umut Dikme (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 South Africa Abdul Mutalieb Allie (a) 4 3 1 15 10 5 5 3
3 England Elias Martin-Beris (a) 4 2 2 15 7 8 -1 2
4 England Aristos Pampouris (a) 4 1 3 11 2 9 -7 1
5 Albania Olsi Hysa (a) 4 0 4 11 2 9 -7 0
1 Germany Umut Dikme (a) 3-1 South Africa Abdul Mutalieb Allie (a)   Details 
2 England Elias Martin-Beris (a) 3-1 England Aristos Pampouris (a)   Details 
3 South Africa Abdul Mutalieb Allie (a) 3-1 Albania Olsi Hysa (a)   Details 
4 Germany Umut Dikme (a) 3-0 England Elias Martin-Beris (a)   Details 
5 Germany Umut Dikme (a) 3-0 Albania Olsi Hysa (a)   Details 
6 South Africa Abdul Mutalieb Allie (a) 3-0 England Aristos Pampouris (a)   Details 
7 England Aristos Pampouris (a) w/o Albania Olsi Hysa (a)   Details 
8 South Africa Abdul Mutalieb Allie (a) 3-1 England Elias Martin-Beris (a)   Details 
9 Germany Umut Dikme (a) 3-1 England Aristos Pampouris (a)   Details 
10 England Elias Martin-Beris (a) 3-1 Albania Olsi Hysa (a)   Details 

WSF Championship - Group R

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 China Wang Yuchen (a) 3 3 0 11 9 2 7 3
2 England Mitchell Travis (a) 3 2 1 11 8 3 5 2
3 South Africa Munier Cassim (a) 3 1 2 9 3 6 -3 1
4 Albania Florent Kuci (a) 3 0 3 9 0 9 -9 0
1 China Wang Yuchen (a) 3-0 Albania Florent Kuci (a)   Details 
2 England Mitchell Travis (a) 3-0 South Africa Munier Cassim (a)   Details 
3 China Wang Yuchen (a) 3-0 South Africa Munier Cassim (a)   Details 
4 England Mitchell Travis (a) 3-0 Albania Florent Kuci (a)   Details 
5 China Wang Yuchen (a) 3-2 England Mitchell Travis (a)   Details 
6 South Africa Munier Cassim (a) 3-0 Albania Florent Kuci (a)   Details 

WSF Championship - Group S

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings.
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Kian Dennett (a) 4 3 1 15 10 5 5 3
2 Albania Besar Spahiu (a) 4 3 1 20 11 9 2 3
3 Romania Mario Paun (a) 4 2 2 15 8 7 1 2
4 Mongolia Bolorkhuu Erdene (a) 4 2 2 17 9 8 1 2
5 Egypt Mohamed Osama (a) 4 0 4 15 3 12 -9 0
1 Albania Besar Spahiu (a) 3-2 Mongolia Bolorkhuu Erdene (a)   Details 
2 England Kian Dennett (a) 3-0 Romania Mario Paun (a)   Details 
3 Mongolia Bolorkhuu Erdene (a) 3-1 Egypt Mohamed Osama (a)   Details 
4 Albania Besar Spahiu (a) 3-2 Romania Mario Paun (a)   Details 
5 Mongolia Bolorkhuu Erdene (a) 3-1 England Kian Dennett (a)   Details 
6 Albania Besar Spahiu (a) 3-2 Egypt Mohamed Osama (a)   Details 
7 Romania Mario Paun (a) 3-1 Mongolia Bolorkhuu Erdene (a)   Details 
8 England Kian Dennett (a) 3-0 Egypt Mohamed Osama (a)   Details 
9 Romania Mario Paun (a) 3-0 Egypt Mohamed Osama (a)   Details 
10 England Kian Dennett (a) 3-2 Albania Besar Spahiu (a)   Details 

WSF Championship - Group T

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings.
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Matthew Hulatt (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 Libya Salah Grira (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
3 Romania Vladut Ciuche (a) 4 2 2 12 6 6 0 2
4 Albania Besjan Sinanaj (a) 4 2 2 15 7 8 -1 2
5 England Michael Stone (a) 4 0 4 14 2 12 -10 0
1 England Matthew Hulatt (a) 3-0 England Michael Stone (a)   Details 
2 Albania Besjan Sinanaj (a) 3-1 Libya Salah Grira (a)   Details 
3 Romania Vladut Ciuche (a) 3-0 Albania Besjan Sinanaj (a)   Details 
4 Libya Salah Grira (a) 3-1 England Michael Stone (a)   Details 
5 England Matthew Hulatt (a) 3-0 Romania Vladut Ciuche (a)   Details 
6 Albania Besjan Sinanaj (a) 3-1 England Michael Stone (a)   Details 
7 England Matthew Hulatt (a) 3-1 Albania Besjan Sinanaj (a)   Details 
8 Libya Salah Grira (a) 3-0 Romania Vladut Ciuche (a)   Details 
9 England Matthew Hulatt (a) 3-0 Libya Salah Grira (a)   Details 
10 Romania Vladut Ciuche (a) 3-0 England Michael Stone (a)   Details 

WSF Championship - Group U

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Hamim Hussain (a) 4 4 0 18 12 6 6 4
2 Ukraine Iulian Boiko (a) 4 3 1 17 11 6 5 3
3 England Matthew Glasby (a) 4 2 2 17 8 9 -1 2
4 Serbia Vasilije Pesic (a) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 Romania Tudor Popescu (a) 4 0 4 17 5 12 -7 0
1 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-2 Romania Tudor Popescu (a)   Details 
2 England Hamim Hussain (a) 3-2 England Matthew Glasby (a)   Details 
3 England Hamim Hussain (a) 3-1 Romania Tudor Popescu (a)   Details 
4 England Matthew Glasby (a) 3-1 Serbia Vasilije Pesic (a)   Details 
5 England Hamim Hussain (a) 3-2 Ukraine Iulian Boiko (a)   Details 
6 Serbia Vasilije Pesic (a) 3-0 Romania Tudor Popescu (a)   Details 
7 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-0 England Matthew Glasby (a)   Details 
8 England Hamim Hussain (a) 3-1 Serbia Vasilije Pesic (a)   Details 
9 Ukraine Iulian Boiko (a) 3-1 Serbia Vasilije Pesic (a)   Details 
10 England Matthew Glasby (a) 3-2 Romania Tudor Popescu (a)   Details 

WSF Championship - Group V

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Steven Hallworth (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 England Jay Bullen (a) 4 3 1 16 9 7 2 3
3 Serbia Marko Stoilkovic (a) 4 2 2 15 9 6 3 2
4 Mongolia Bolorchuluun Bayarjargal (a) 4 1 3 13 4 9 -5 1
5 Romania Andrei Orzan (a) 4 0 4 13 1 12 -11 0
1 England Steven Hallworth (a) 3-0 England Jay Bullen (a)   Details 
2 Serbia Marko Stoilkovic (a) 3-0 Mongolia Bolorchuluun Bayarjargal (a)   Details 
3 England Jay Bullen (a) 3-1 Mongolia Bolorchuluun Bayarjargal (a)   Details 
4 Serbia Marko Stoilkovic (a) 3-0 Romania Andrei Orzan (a)   Details 
5 England Steven Hallworth (a) 3-0 Mongolia Bolorchuluun Bayarjargal (a)   Details 
6 England Jay Bullen (a) 3-1 Romania Andrei Orzan (a)   Details 
7 England Steven Hallworth (a) 3-1 Serbia Marko Stoilkovic (a)   Details 
8 Mongolia Bolorchuluun Bayarjargal (a) 3-0 Romania Andrei Orzan (a)   Details 
9 England Steven Hallworth (a) 3-0 Romania Andrei Orzan (a)   Details 
10 England Jay Bullen (a) 3-2 Serbia Marko Stoilkovic (a)   Details 

WSF Championship - Group W

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Luke Pinches (a) 4 3 1 14 10 4 6 3
2 England Aidan Murphy (a) 4 3 1 16 10 6 4 3
3 Bosnia and Herzegovina Kenan Terzic (a) 4 2 2 18 10 8 2 2
4 China Tang Li (a) 4 1 3 14 5 9 -4 1
5 Romania Mihai Vladu (a) 4 1 3 14 3 11 -8 1
1 England Luke Pinches (a) 3-1 England Aidan Murphy (a)   Details 
2 China Tang Li (a) 3-0 Romania Mihai Vladu (a)   Details 
3 Bosnia and Herzegovina Kenan Terzic (a) 3-1 England Luke Pinches (a)   Details 
4 England Aidan Murphy (a) 3-0 Romania Mihai Vladu (a)   Details 
5 England Luke Pinches (a) 3-0 China Tang Li (a)   Details 
6 England Aidan Murphy (a) 3-2 Bosnia and Herzegovina Kenan Terzic (a)   Details 
7 England Luke Pinches (a) 3-0 Romania Mihai Vladu (a)   Details 
8 Bosnia and Herzegovina Kenan Terzic (a) 3-1 China Tang Li (a)   Details 
9 England Aidan Murphy (a) 3-1 China Tang Li (a)   Details 
10 Romania Mihai Vladu (a) 3-2 Bosnia and Herzegovina Kenan Terzic (a)   Details 

WSF Championship - Group X

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Halim Hussain (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 England Phil O'Kane (a) 4 3 1 14 11 3 8 3
3 Morocco Yassine Bellamine (a) 4 2 2 14 6 8 -2 2
4 Hong Kong So Man Yan (af) 4 1 3 15 6 9 -3 1
5 Mongolia Ganzorig Soyolsuren (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Morocco Yassine Bellamine (a) 3-0 Mongolia Ganzorig Soyolsuren (a)   Details 
2 England Halim Hussain (a) 3-2 England Phil O'Kane (a)   Details 
3 England Halim Hussain (a) 3-0 Morocco Yassine Bellamine (a)   Details 
4 Hong Kong So Man Yan (af) 3-0 Mongolia Ganzorig Soyolsuren (a)   Details 
5 Morocco Yassine Bellamine (a) 3-2 Hong Kong So Man Yan (af)   Details 
6 England Phil O'Kane (a) 3-0 Mongolia Ganzorig Soyolsuren (a)   Details 
7 England Halim Hussain (a) 3-0 Mongolia Ganzorig Soyolsuren (a)   Details 
8 England Phil O'Kane (a) 3-0 Hong Kong So Man Yan (af)   Details 
9 England Phil O'Kane (a) 3-0 Morocco Yassine Bellamine (a)   Details 
10 England Halim Hussain (a) 3-1 Hong Kong So Man Yan (af)   Details 

WSF Championship - Group Y

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings.
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Poland Mateusz Baranowski (a) 4 4 0 13 9 4 5 4
2 England Ryan Davies (a) 4 3 1 17 11 6 5 3
3 Latvia Filips Kalnins (a) 4 1 3 18 9 9 0 1
4 England Thomas Lancastle (a) 4 1 3 13 4 9 -5 1
4 Albania Joel Demaj (a) 4 1 3 11 3 8 -5 1
1 Albania Joel Demaj (a) 3-2 Latvia Filips Kalnins (a)   Details 
2 England Ryan Davies (a) 3-1 England Thomas Lancastle (a)   Details 
3 England Thomas Lancastle (a) 3-0 Albania Joel Demaj (a)   Details 
4 Poland Mateusz Baranowski (a) 3-2 England Ryan Davies (a)   Details 
5 England Ryan Davies (a) 3-0 Albania Joel Demaj (a)   Details 
6 Poland Mateusz Baranowski (a) 3-2 Latvia Filips Kalnins (a)   Details 
7 England Ryan Davies (a) 3-2 Latvia Filips Kalnins (a)   Details 
8 Poland Mateusz Baranowski (a) 3-0 England Thomas Lancastle (a)   Details 
9 Poland Mateusz Baranowski (a) w/o Albania Joel Demaj (a)   Details 
10 Latvia Filips Kalnins (a) 3-0 England Thomas Lancastle (a)   Details 

WSF Championship - Group Z

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 India Kreishh Gurbaxani (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 Austria Florian Nüßle (a) 4 2 2 16 8 8 0 2
3 Ukraine Michael Larkov (a) 4 2 2 15 7 8 -1 2
4 Ireland Leone Crowley (a) 4 1 3 16 7 9 -2 1
5 England Saqib Nasir (a) 4 1 3 15 4 11 -7 1
1 England Saqib Nasir (a) 3-2 Austria Florian Nüßle (a)   Details 
2 India Kreishh Gurbaxani (a) 3-1 Ukraine Michael Larkov (a)   Details 
3 India Kreishh Gurbaxani (a) 3-1 England Saqib Nasir (a)   Details 
4 Austria Florian Nüßle (a) 3-2 Ireland Leone Crowley (a)   Details 
5 Ireland Leone Crowley (a) 3-0 England Saqib Nasir (a)   Details 
6 Austria Florian Nüßle (a) 3-0 Ukraine Michael Larkov (a)   Details 
7 India Kreishh Gurbaxani (a) 3-0 Austria Florian Nüßle (a)   Details 
8 Ukraine Michael Larkov (a) 3-2 Ireland Leone Crowley (a)   Details 
9 Ukraine Michael Larkov (a) 3-0 England Saqib Nasir (a)   Details 
10 India Kreishh Gurbaxani (a) 3-0 Ireland Leone Crowley (a)   Details 

WSF Championship - Group AA

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Wales Alfie Davies (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 England Sean Maddocks (a) 4 3 1 13 9 4 5 3
3 England Peter Devlin (a) 4 2 2 15 8 7 1 2
4 India Hrithik Jain (a) 4 1 3 14 5 9 -4 1
5 Portugal Francisco Domingues (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 England Sean Maddocks (a) 3-0 England Peter Devlin (a)   Details 
2 Wales Alfie Davies (a) 3-0 Portugal Francisco Domingues (a)   Details 
3 Wales Alfie Davies (a) 3-0 England Sean Maddocks (a)   Details 
4 England Peter Devlin (a) 3-1 India Hrithik Jain (a)   Details 
5 England Sean Maddocks (a) 3-1 India Hrithik Jain (a) Head to head Details 
6 England Peter Devlin (a) 3-0 Portugal Francisco Domingues (a)   Details 
7 India Hrithik Jain (a) 3-0 Portugal Francisco Domingues (a)   Details 
8 Wales Alfie Davies (a) 3-2 England Peter Devlin (a)   Details 
9 England Sean Maddocks (a) 3-0 Portugal Francisco Domingues (a)   Details 
10 Wales Alfie Davies (a) 3-0 India Hrithik Jain (a)   Details 

WSF Championship - Group AB

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 China Lei Peifan (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 England Patrick Whelan (a) 4 3 1 14 11 3 8 3
3 England Jake Crofts (a) 4 2 2 13 6 7 -1 2
4 Bosnia and Herzegovina Amir Kunic (a) 4 1 3 13 4 9 -5 1
5 Albania Shpend Ahmeti (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 England Patrick Whelan (a) 3-0 England Jake Crofts (a)   Details 
2 China Lei Peifan (a) 3-0 Bosnia and Herzegovina Amir Kunic (a)   Details 
3 England Jake Crofts (a) 3-1 Bosnia and Herzegovina Amir Kunic (a)   Details 
4 China Lei Peifan (a) 3-0 Albania Shpend Ahmeti (a)   Details 
5 China Lei Peifan (a) 3-2 England Patrick Whelan (a)   Details 
6 Bosnia and Herzegovina Amir Kunic (a) 3-0 Albania Shpend Ahmeti (a)   Details 
7 China Lei Peifan (a) 3-0 England Jake Crofts (a)   Details 
8 England Patrick Whelan (a) 3-0 Albania Shpend Ahmeti (a)   Details 
9 England Jake Crofts (a) 3-0 Albania Shpend Ahmeti (a)   Details 
10 England Patrick Whelan (a) 3-0 Bosnia and Herzegovina Amir Kunic (a)   Details 

WSF Championship - Group AC

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: Here is the stream of the Black Ball Playoff.; See also results (10)
Group
(Last 211)
There was a best of 3, black ball playoff between the top 3 tied players: Davies 1-2 Staniland, Davies 0-2 Khmelevskyi, Staniland 1-2 Khmelevskyi
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings.
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Ukraine Denys Khmelevskyi (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
2 England Hayden Staniland (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
3 Wales Liam Davies (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
4 Albania Myqerem Dervishaj (a) 4 1 3 12 3 9 -6 1
5 Romania Corina Maracine (af) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Wales Liam Davies (a) 3-2 England Hayden Staniland (a)   Details 
2 Ukraine Denys Khmelevskyi (a) 3-0 Albania Myqerem Dervishaj (a)   Details 
3 Wales Liam Davies (a) 3-0 Romania Corina Maracine (af)   Details 
4 England Hayden Staniland (a) 3-0 Albania Myqerem Dervishaj (a)   Details 
5 Ukraine Denys Khmelevskyi (a) 3-0 Romania Corina Maracine (af)   Details 
6 Wales Liam Davies (a) 3-0 Albania Myqerem Dervishaj (a)   Details 
7 England Hayden Staniland (a) 3-2 Ukraine Denys Khmelevskyi (a)   Details 
8 Albania Myqerem Dervishaj (a) 3-0 Romania Corina Maracine (af)   Details 
9 Ukraine Denys Khmelevskyi (a) 3-2 Wales Liam Davies (a)   Details 
10 England Hayden Staniland (a) 3-0 Romania Corina Maracine (af)   Details 

WSF Championship - Group AD

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings.
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Jamaica Rory McLeod (a) 4 4 0 15 12 3 9 4
2 England Josh Mulholland (a) 4 3 1 16 10 6 4 3
3 Scotland Steven Wardropper (a) 4 1 3 14 5 9 -4 1
4 Bosnia and Herzegovina Nedim Ramic (a) 4 1 3 16 6 10 -4 1
5 Mongolia Khash-Ochir T (a) 4 1 3 15 5 10 -5 1
1 Scotland Steven Wardropper (a) 3-0 Bosnia and Herzegovina Nedim Ramic (a)   Details 
2 Jamaica Rory McLeod (a) 3-1 Mongolia Khash-Ochir T (a) Head to head Details 
3 Mongolia Khash-Ochir T (a) 3-1 Scotland Steven Wardropper (a)   Details 
4 Jamaica Rory McLeod (a) 3-1 England Josh Mulholland (a)   Details 
5 Jamaica Rory McLeod (a) 3-1 Bosnia and Herzegovina Nedim Ramic (a)   Details 
6 England Josh Mulholland (a) 3-0 Mongolia Khash-Ochir T (a)   Details 
7 Jamaica Rory McLeod (a) 3-0 Scotland Steven Wardropper (a)   Details 
8 England Josh Mulholland (a) 3-2 Bosnia and Herzegovina Nedim Ramic (a)   Details 
9 England Josh Mulholland (a) 3-1 Scotland Steven Wardropper (a)   Details 
10 Bosnia and Herzegovina Nedim Ramic (a) 3-1 Mongolia Khash-Ochir T (a)   Details 

WSF Championship - Group AE

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Craig Steadman (a) 4 3 1 15 10 5 5 3
2 Austria Oskar Charlesworth (a) 4 3 1 12 6 6 0 3
3 France Nicolas Mortreux (a) 4 2 2 16 9 7 2 2
4 Scotland Ayaan Iqbal (a) 4 2 2 17 9 8 1 2
5 Albania Muhamet Huruglica (a) 4 0 4 10 1 9 -8 0
1 England Craig Steadman (a) 3-0 Austria Oskar Charlesworth (a)   Details 
2 Scotland Ayaan Iqbal (a) 3-0 Albania Muhamet Huruglica (a)   Details 
3 Austria Oskar Charlesworth (a) 3-2 Scotland Ayaan Iqbal (a)   Details 

Decided on a respotted black.

4 France Nicolas Mortreux (a) 3-0 Albania Muhamet Huruglica (a)   Details 
5 England Craig Steadman (a) 3-1 Albania Muhamet Huruglica (a)   Details 
6 Scotland Ayaan Iqbal (a) 3-2 France Nicolas Mortreux (a)   Details 
7 France Nicolas Mortreux (a) 3-1 England Craig Steadman (a)   Details 
8 Austria Oskar Charlesworth (a) w/o Albania Muhamet Huruglica (a)   Details 

Huruglica didn't show up and was docked 3 frames. Match over

9 England Craig Steadman (a) 3-1 Scotland Ayaan Iqbal (a) Head to head Details 
10 Austria Oskar Charlesworth (a) 3-1 France Nicolas Mortreux (a)   Details 

WSF Championship - Group AF

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Czech Republic Ales Herout (a) 4 4 0 14 12 2 10 4
2 Belgium Nick Jansen (a) 4 3 1 13 9 4 5 3
3 Romania Cristian Mihai Huszti (a) 4 2 2 15 9 6 3 2
4 England Barry Bramhall (a) 4 1 3 12 3 9 -6 1
5 Latvia Viktors Jengovatovs (a) 4 0 4 12 0 12 -12 0
1 Romania Cristian Mihai Huszti (a) 3-0 Latvia Viktors Jengovatovs (a)   Details 
2 Czech Republic Ales Herout (a) 3-0 England Barry Bramhall (a)   Details 
3 Czech Republic Ales Herout (a) 3-0 Belgium Nick Jansen (a)   Details 
4 Romania Cristian Mihai Huszti (a) 3-0 England Barry Bramhall (a)   Details 
5 Czech Republic Ales Herout (a) 3-0 Latvia Viktors Jengovatovs (a)   Details 
6 Belgium Nick Jansen (a) 3-0 England Barry Bramhall (a)   Details 
7 Belgium Nick Jansen (a) 3-0 Latvia Viktors Jengovatovs (a)   Details 
8 Czech Republic Ales Herout (a) 3-2 Romania Cristian Mihai Huszti (a)   Details 
9 England Barry Bramhall (a) 3-0 Latvia Viktors Jengovatovs (a)   Details 
10 Belgium Nick Jansen (a) 3-1 Romania Cristian Mihai Huszti (a)   Details 

WSF Championship - Group AG

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Scotland Jack Borwick (a) 4 4 0 7 6 1 5 4
2 Wales Zac Cosker (a) 4 3 1 10 7 3 4 3
3 England Adam Abbas (a) 4 2 2 8 3 5 -2 2
4 Albania Bekim Aliu (a) 4 1 3 11 2 9 -7 1
5 Pakistan Zain Khalid (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 Scotland Jack Borwick (a) 3-1 Wales Zac Cosker (a)   Details 
2 England Adam Abbas (a) 3-2 Albania Bekim Aliu (a)   Details 
3 Scotland Jack Borwick (a) w/o Pakistan Zain Khalid (a)   Details 
4 Wales Zac Cosker (a) 3-0 England Adam Abbas (a)   Details 
5 Scotland Jack Borwick (a) 3-0 Albania Bekim Aliu (a)   Details 
6 Wales Zac Cosker (a) w/o Pakistan Zain Khalid (a)   Details 

Both players were missing at the beginning, Cosker showed up in time.

7 Wales Zac Cosker (a) 3-0 Albania Bekim Aliu (a)   Details 
8 England Adam Abbas (a) w/o Pakistan Zain Khalid (a)   Details 
9 Scotland Jack Borwick (a) w/o England Adam Abbas (a) Head to head
10 Albania Bekim Aliu (a) w/o Pakistan Zain Khalid (a)   Details 

WSF Championship - Group AH

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 China Gao Yang (a) 4 4 0 9 9 0 9 4
2 England Harvey Chandler (a) 4 3 1 10 6 4 2 3
3 Egypt Mohamed Amin (a) 4 2 2 7 1 6 -5 2
4 Mongolia Enkhtuvshin Bat-Ochir (a) 4 1 3 6 0 6 -6 1
5 England Alex Clenshaw (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 China Gao Yang (a) 3-0 Mongolia Enkhtuvshin Bat-Ochir (a)   Details 
2 China Gao Yang (a) 3-0 England Harvey Chandler (a)   Details 
3 China Gao Yang (a) 3-0 Egypt Mohamed Amin (a)   Details 
4 England Harvey Chandler (a) 3-0 Mongolia Enkhtuvshin Bat-Ochir (a)   Details 
5 England Harvey Chandler (a) 3-1 Egypt Mohamed Amin (a)   Details 
6 Egypt Mohamed Amin (a) w/o Mongolia Enkhtuvshin Bat-Ochir (a)  
7 China Gao Yang (a) w/o England Alex Clenshaw (a) Head to head
8 Mongolia Enkhtuvshin Bat-Ochir (a) w/o England Alex Clenshaw (a)  
9 England Harvey Chandler (a) w/o England Alex Clenshaw (a)  
10 Egypt Mohamed Amin (a) w/o England Alex Clenshaw (a)  

WSF Championship - Group AI

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Wales Duane Jones (a) 4 3 1 15 11 4 7 3
2 Latvia Rodion Judin (a) 4 2 2 18 10 8 2 2
3 Pakistan Faizaan Mohammed (a) 4 2 2 16 8 8 0 2
3 Ukraine Petro Sydorenko (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
5 Afghanistan Aref Hussaini (a) 4 1 3 9 0 9 -9 1
1 Latvia Rodion Judin (a) 3-0 Afghanistan Aref Hussaini (a)   Details 
2 Wales Duane Jones (a) 3-1 Ukraine Petro Sydorenko (a)   Details 
3 Wales Duane Jones (a) 3-0 Pakistan Faizaan Mohammed (a)   Details 
Jones made three 50+ breaks.
4 Ukraine Petro Sydorenko (a) 3-2 Latvia Rodion Judin (a)   Details 
5 Wales Duane Jones (a) 3-0 Afghanistan Aref Hussaini (a)   Details 
6 Ukraine Petro Sydorenko (a) 3-2 Pakistan Faizaan Mohammed (a)   Details 
7 Pakistan Faizaan Mohammed (a) 3-0 Afghanistan Aref Hussaini (a)   Details 
8 Latvia Rodion Judin (a) 3-2 Wales Duane Jones (a) Head to head Details 
9 Afghanistan Aref Hussaini (a) w/o Ukraine Petro Sydorenko (a)  
Group winers were already decided and match was not held.
10 Pakistan Faizaan Mohammed (a) 3-2 Latvia Rodion Judin (a)   Details 

WSF Championship - Group AJ

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 Poland Marcin Nitschke (a) 4 3 1 15 9 6 3 3
3 England Thomas Peasland (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
4 Scotland Amaan Iqbal (a) 4 1 3 18 7 11 -4 1
5 Bosnia and Herzegovina Mario-Zeljo Milosevic (a) 4 0 4 14 2 12 -10 0
1 Scotland Amaan Iqbal (a) 3-2 Bosnia and Herzegovina Mario-Zeljo Milosevic (a)   Details 
2 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 3-0 England Thomas Peasland (a)   Details 
3 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 3-0 Bosnia and Herzegovina Mario-Zeljo Milosevic (a)   Details 
4 Poland Marcin Nitschke (a) 3-1 England Thomas Peasland (a)   Details 
5 Poland Marcin Nitschke (a) 3-0 Bosnia and Herzegovina Mario-Zeljo Milosevic (a)   Details 
6 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 3-1 Scotland Amaan Iqbal (a)   Details 
7 England Thomas Peasland (a) 3-0 Bosnia and Herzegovina Mario-Zeljo Milosevic (a)   Details 
8 Poland Marcin Nitschke (a) 3-2 Scotland Amaan Iqbal (a)   Details 
9 Hong Kong Cheung Ka Wai (a) 3-0 Poland Marcin Nitschke (a)   Details 
10 England Thomas Peasland (a) 3-1 Scotland Amaan Iqbal (a)   Details 

WSF Championship - Group AK

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Oliver Sykes (a) 3 3 0 9 9 0 9 3
2 England Mark Anthony Taylor (a) 3 2 1 10 6 4 2 2
3 Ireland Adam Halnon (a) 3 1 2 12 4 8 -4 1
4 Albania Tonet Shehaj (a) 3 0 3 11 2 9 -7 0
1 England Oliver Sykes (a) 3-0 England Mark Anthony Taylor (a)   Details 
2 Ireland Adam Halnon (a) 3-2 Albania Tonet Shehaj (a)   Details 
3 England Oliver Sykes (a) 3-0 Albania Tonet Shehaj (a)   Details 
4 England Mark Anthony Taylor (a) 3-1 Ireland Adam Halnon (a)   Details 
5 England Oliver Sykes (a) 3-0 Ireland Adam Halnon (a)   Details 
6 England Mark Anthony Taylor (a) 3-0 Albania Tonet Shehaj (a)   Details 

WSF Championship - Group AL

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Callum Beresford (a) 4 4 0 12 9 3 6 4
2 Romania Alexandru-George Florescu (a) 4 3 1 16 11 5 6 3
3 Scotland Brandon Langan (a) 4 2 2 11 3 8 -5 2
4 Germany Christian Richter (a) 4 1 3 12 6 6 0 1
5 Mongolia Narmandakh Tserendorj (a) 4 0 4 11 2 9 -7 0
1 Scotland Brandon Langan (a) 3-2 Mongolia Narmandakh Tserendorj (a)   Details 
2 Romania Alexandru-George Florescu (a) 3-2 Germany Christian Richter (a)   Details 
3 Germany Christian Richter (a) 3-0 Mongolia Narmandakh Tserendorj (a)   Details 
4 England Callum Beresford (a) 3-2 Romania Alexandru-George Florescu (a)   Details 
5 Romania Alexandru-George Florescu (a) 3-0 Scotland Brandon Langan (a)   Details 
6 England Callum Beresford (a) 3-1 Germany Christian Richter (a)   Details 
7 England Callum Beresford (a) 3-0 Scotland Brandon Langan (a)   Details 
8 Romania Alexandru-George Florescu (a) 3-0 Mongolia Narmandakh Tserendorj (a)   Details 
9 Scotland Brandon Langan (a) w/o Germany Christian Richter (a)  
Group winers were already decided and match was not held.
10 England Callum Beresford (a) w/o Mongolia Narmandakh Tserendorj (a)  
Group winers were already decided and match was not held.

WSF Championship - Group AM

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Bahrain Mohammed Ali (a) 4 4 0 9 9 0 9 4
2 England Andrew Greaves (a) 4 3 1 9 6 3 3 3
3 Morocco Mourad Naitali (a) 4 2 2 12 6 6 0 2
4 Mongolia Ganbold Bazarragchaa (a) 4 1 3 11 3 8 -5 1
5 Albania Muhamet Ajrullahu (a) 4 0 4 11 2 9 -7 0
1 Morocco Mourad Naitali (a) 3-0 Albania Muhamet Ajrullahu (a)   Details 
2 Bahrain Mohammed Ali (a) 3-0 England Andrew Greaves (a)   Details 
3 Bahrain Mohammed Ali (a) 3-0 Morocco Mourad Naitali (a)   Details 
4 Mongolia Ganbold Bazarragchaa (a) 3-2 Albania Muhamet Ajrullahu (a)   Details 
5 Morocco Mourad Naitali (a) 3-0 Mongolia Ganbold Bazarragchaa (a)   Details 
6 England Andrew Greaves (a) 3-0 Albania Muhamet Ajrullahu (a)   Details 
7 England Andrew Greaves (a) 3-0 Morocco Mourad Naitali (a)   Details 
8 Bahrain Mohammed Ali (a) 3-0 Mongolia Ganbold Bazarragchaa (a)   Details 
9 England Andrew Greaves (a) w/o Mongolia Ganbold Bazarragchaa (a)  
Group winers were already decided and match was not held.
10 Bahrain Mohammed Ali (a) w/o Albania Muhamet Ajrullahu (a)  
Group winers were already decided and match was not held.

WSF Championship - Group AN

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Bosnia and Herzegovina Eldar Karamehmedovic (a) 4 4 0 12 9 3 6 4
2 Bulgaria Velian Dimitrov (a) 4 3 1 11 8 3 5 3
3 England Marcos Dayao (a) 4 2 2 10 4 6 -2 2
4 Mongolia Buyantugs Purev (a) 4 1 3 9 3 6 -3 1
5 Albania Bledar Koci (a) 4 0 4 6 0 6 -6 0
1 Bosnia and Herzegovina Eldar Karamehmedovic (a) 3-0 Mongolia Buyantugs Purev (a)   Details 
2 Bulgaria Velian Dimitrov (a) w/o Albania Bledar Koci (a)   Details 
3 England Marcos Dayao (a) 3-0 Albania Bledar Koci (a)   Details 
4 Bulgaria Velian Dimitrov (a) 3-0 Mongolia Buyantugs Purev (a)   Details 
5 Bulgaria Velian Dimitrov (a) 3-0 England Marcos Dayao (a)   Details 
6 Bosnia and Herzegovina Eldar Karamehmedovic (a) w/o Albania Bledar Koci (a)   Details 
7 Bosnia and Herzegovina Eldar Karamehmedovic (a) 3-1 England Marcos Dayao (a)   Details 
8 Mongolia Buyantugs Purev (a) 3-0 Albania Bledar Koci (a)   Details 
9 England Marcos Dayao (a) w/o Mongolia Buyantugs Purev (a)  
Group winers were already decided and match was not held.
10 Bosnia and Herzegovina Eldar Karamehmedovic (a) 3-2 Bulgaria Velian Dimitrov (a)   Details 

WSF Championship - Group AO

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Northern Ireland Fergal Quinn (a) 4 3 1 11 8 3 5 3
2 Thailand Narongdat Takantong (a) 4 3 1 13 8 5 3 3
3 China Luo Honghao (a) 4 3 1 11 6 5 1 3
4 Japan (a) 4 1 3 9 0 9 -9 1
5 England Simon Dent (a) 4 0 4 0 0 0 0 0
1 China Luo Honghao (a) 3-2 Thailand Narongdat Takantong (a)   Details 
2 Northern Ireland Fergal Quinn (a) 3-0 Japan (a)   Details 
3 Japan (a) w/o England Simon Dent (a)   Details 
4 Thailand Narongdat Takantong (a) 3-2 Northern Ireland Fergal Quinn (a)   Details 
5 Northern Ireland Fergal Quinn (a) w/o England Simon Dent (a)   Details 
6 China Luo Honghao (a) 3-0 Japan (a)   Details 
Luo made four 50+ breaks.
7 China Luo Honghao (a) w/o England Simon Dent (a)   Details 
8 Thailand Narongdat Takantong (a) 3-0 Japan (a)   Details 
9 Thailand Narongdat Takantong (a) w/o England Simon Dent (a)   Details 
10 Northern Ireland Fergal Quinn (a) 3-0 China Luo Honghao (a)   Details 

WSF Championship - Group AP

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (10)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 Hungary Bulcsu Revesz (a) 4 4 0 13 12 1 11 4
2 Ukraine Artem Surzhykov (a) 4 2 2 16 8 8 0 2
2 England Lee Whaley (a) 4 2 2 14 7 7 0 2
4 Morocco Louafi Anas (a) 4 1 3 15 5 10 -5 1
5 Romania Teaca Iulian Alin (a) 4 1 3 16 5 11 -6 1
1 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-0 England Lee Whaley (a)   Details 
2 Morocco Louafi Anas (a) 3-1 Romania Teaca Iulian Alin (a)   Details 
3 England Lee Whaley (a) 3-1 Romania Teaca Iulian Alin (a)   Details 
4 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-0 Ukraine Artem Surzhykov (a)   Details 
5 Ukraine Artem Surzhykov (a) 3-1 England Lee Whaley (a)   Details 
6 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-1 Morocco Louafi Anas (a)   Details 
7 Ukraine Artem Surzhykov (a) 3-1 Morocco Louafi Anas (a)   Details 
8 Hungary Bulcsu Revesz (a) 3-0 Romania Teaca Iulian Alin (a)   Details 
9 England Lee Whaley (a) 3-0 Morocco Louafi Anas (a)   Details 
10 Romania Teaca Iulian Alin (a) 3-2 Ukraine Artem Surzhykov (a)   Details 

WSF Championship - Group AQ

Tour: Other; Date: 3-11 Feb 2024; Venue: Grand Blue Fafa Resort, Golem, Albania; View on separate page; Twitter: @WorldSnookerFed / #WSF2024; Notes: See also results (6)
Group
(Last 211)
Top 2 qualify for the next stage.

Players are ranked by most points and frame difference, in that order. If that is still the same then the result of the match between the players in question will determine the rankings (not implemented in this table).
# Player Matches Frames Pts
P W L P W L ±
1 England Kuldesh Johal (a) 3 3 0 7 6 1 5 3
2 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a) 3 2 1 11 7 4 3 2
3 England Steven Hughes (a) 3 1 2 10 4 6 -2 1
4 Albania Aranit Duraku (a) 3 0 3 6 0 6 -6 0
1 England Kuldesh Johal (a) 3-0 England Steven Hughes (a)   Details 
2 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a) 3-0 Albania Aranit Duraku (a)   Details 
3 England Steven Hughes (a) 3-0 Albania Aranit Duraku (a)   Details 
4 England Kuldesh Johal (a) 3-1 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a)   Details 
5 Ukraine Matvei Lagodzinschii (a) 3-1 England Steven Hughes (a)   Details 
6 England Kuldesh Johal (a) w/o Albania Aranit Duraku (a)   Details 

Duraku didn't show up.